Označení provařená ekonomika (nebo také „zhovadilá ekonomika“ – v originále „Bullshit economy“) lze vztáhnout na stav celého tržního hospodářství Západu založeného na stínových finančních machinacích, účetních manipulacích, spekulativních statistikách a reklamní propagandě.
Selhání konšelů Demokratické strany v Iowě pochopitelně bleskově opouští titulní stránky novin, ale podařilo se zmapovat celou Bullshit economy, do níž se hroutí americký volný trh.
Co nového v Iowě?
Systém stranických schůzí již dávno zastaral. Chronicky chátrá i samotná americká konstituční republika – přední politické zřízení 17. století, v němž se dnes nakupilo mnoho problémů. Nejkřiklavější z nich je ten fakt, že výsledky nejsou dány hlasem většiny voličů, ale poslanci jsou vybíráni kdesi v uzavřených kancelářích podle složitých vzorců.
Zmatek v Iowě odhalil mnohem vážnější americký problém. V článku redaktora prestižního časopisu Prospect Magazine Davida Dyena je na příkladu „Bullshit economy“ předveden mechanismus toho, co nelze nazvat jinak než „zhovadilá ekonomika“.
„Všude jsme viděli její příznaky,“ píše Dyen. „Když MoviePass nabízí neomezený počet vstupenek do kina za deset babek měsíčně; když realitní kanceláře WeWork nafouknuté burzou údajně poskytují platformu pro spolupráci startupů a na švestkách je přistihne jednoduchá prověrka dat, máme tu zhovadilou ekonomiku.“
Majitelé společnosti Juicero před tím, než zkrachovali, nalili investice ve výši 120 milionů dolarů do prodeje wi-fi odšťavňovačů a za odpovídajícím účelem předplaceného ovoce, i když je mnohem pohodlnější vymačkat šťávu ručně. V Theranosu zase dokázali získat investice ve výši 700 milionů dolarů. Jejich burzovní hodnota byla oceněna na 10 miliard dolarů za příslib technologie krevních testů, i když nikdy neodebrali ani kapku krve.
To vše jsou příběhy zjevného selhání. V těchto příbězích o úspěchu je spousta nesmyslů, kam se podíváš. Uber je oceňován na 82 miliard dolarů v oboru nízkonákladové taxislužby, za níž nikdy nevydělal ani cent. Apple neplatí daně díky manipulaci s daňovými tarify různých zemí; za nezdaněné peníze kupují své vlastní akcie, aby nafoukli výnosy ve výroční zprávě; za posledních osm let nevydali jediný opravdu nový produkt (ačkoli každý nový model iPhone je prezentován jako technologická revoluce); a přesto jsou na burze oceňováni 319 miliardami dolarů – ještě do nedávna byli nejdražší společností na světě.
Čtěte ZDE: Zatím hodujeme: Klepe nová krize už na vrata? Obří dluhy obřích korporací. Američané si již půjčují i na jídlo. Podaří se Trumpovi zničit konkurenci dřív, než ona zničí Spojené státy? Dobrá zpráva: Válka to už asi nevyřeší
Rozdělte koláč demokraticky
Příběh korporace Shadow, která vytvořila pro Iowu nefunkční softwarovou aplikaci, je skvělým příkladem zhovadilosti. Jako obvykle prodávali technická řešení pro neexistující problémy. Stát Iowa je malý a volební obvody jsou tam na americké poměry nepatrné. Dokonce i v největším iowském okrese jsou všechna obydlená místa vzdálena ne více než 30 minut od krajského centra Algona. Všechny výsledky hlasování z 99 volebních okrsků mohou být v několika hodinách dovezeny do centra autem.
Ale to nestačilo. Vedení z Demokratické strany v Iowě vědělo nejlépe „co je třeba“, že se musí „zlepšit výkon“ a „sčítání hlasů se musí automatizovat“. Z nějakého důvodu se rozhodli, že musí znát výsledky už po sečtení 15% hlasů a v reálném čase hlásit stranickému grémiu nikoliv výsledky, ale složitými výpočty získaný počet poslaneckých mandátů. Není jasné, proč bylo nutné přidat další úroveň složitosti pomocí počítačové aplikace, když po sto let všechno fungovalo dobře. Ale někdo ve stínu společnosti Shadow („shadow“ = „stín“) musel získat 60.000 dolarů na vývoj aplikace, která posílá výsledky ústřednímu štábu.
Nežeby v Americe neexistovaly kvalitní politické počítačové aplikace. Konzervativní nadace bratrů Kochových, která funguje již více než čtvrt století, vytvořila aplikace, jako je BuyCott, které pomáhají v otázkách sledování kandidátů na potraty, kontroly zbraní, manželství osob stejného pohlaví a dalších otázek důležitých pro konzervativní identitární politiku. Ale v Demokratické straně stále probíhá „krájení koláče“.
Nebylo provedeno žádné testování aplikace. Nebyla žádná školení. Mnoho administrátorů začalo předávat výsledky současně, což aplikaci přetížilo, protože všech 1.600 účastníků stranických štábů chtělo okamžitě znát výsledek sčítání. Objevilo se i mnoho dalších chyb.
Vylepšit kampaň
Všechno začalo tím, že skupina pracovníků ze štábu Hillary Clintonové opatřila v roce 2016 pro Demokratickou stranu poštovní software. Vytvořili „neziskovou strukturu“ ACRONYM, jejímž cílem bylo ukončit dominanci Trumpových příznivců a údajných ruských hackerů na internetu. K týmu se připojil David Plouffe, který stál v čele Obamova volebního štábu. Přivedl své chlapce a dívky začínající se startupy, včetně Shadow. Vazby, které získal během volební kampaně, jim otevřely dveře k liberálním sponzorům z Hollywoodu a Wall Street vyděšeným Trumpovým příchodem.
Demokratická strana, která tvrdí, že zastupuje „obyčejné lidi“, je ve skutečnosti stranou Wall Street a velkého technologického byznysu.
Vyděšeným sponzorům vyprávěli báchorky o nutnosti porazit Trumpovu počítačovou převahu. Požádal jsem společného známého, aby se zeptal hlavního Trumpova internetového guru Brada Parskaleho, jaké aplikace se používají v jeho štábu. V reakci na to přišla krátká zpráva, že jednoduše utrácejí spoustu peněz za reklamu na Facebooku a dalších sociálních sítích. Investory a sponzory strašili ruskými hackery. Panika byla tak velká, že podle Lee Fanga z Interceptu a Matt Taibbiho z „Rolling Stone“ ze strachu před ruskými hackery aplikaci na sčítání hlasů do okamžiku samotných voleb v Iowě vůbec nespustili.
Jako obvykle, ruka ruku myje. Američtí věřící ve schopnost technologie řešit jakékoli problémy a investoři, kteří se obávají vlastního národa, dali peníze na „technologická řešení“ těm správným „věrným lidem“. Nadace ACRONYM se zabývala „rozdělováním“ jejich peněz. Nyní tvrdí, že byla pouze investorem společnosti Shadow, aniž by věděla o její vnitřní práci. Ale v loňském roce ACRONYM oznámila, že „rozjíždí“ Shadow, aby pomohla demokratům „pokořit“ internet a „vylepšit“ volební kampaň. Ředitelka nadace ACRONYM Tara McGowanová je vdaná za politického stratéga Pete Buttigica, který se zasloužil o mandátní většinu v Iowě.
Není třeba pouštět se do konspirační teorie, když je vše zjevné z prvního pohledu. Je to důsledek všudypřítomné špíny, korupce a nekompetence zakrývaných sebevědomými výroky, zejména pokud jde o slibování technologických utopií šetřících práci.
Čtěte ZDE: Finanční systém před kolapsem: Co způsobí další hodpodářskou krizi? Otřes může zničit celý západní trh. Bude Londýnská City reformovat? Toxické úvěry. Damoklův meč. Politici nebudou schopni pád zvrátit
Bloomberg je virus
„Bullshit“ drtí nejvyšší úroveň americké ekonomiky. S pomocí podvodných reklamních ukazatelů a falešných údajů o prodeji se pumpují hotové peníze přes Facebook a Google. Skrze Amazon prochází tolik padělaných produktů, že americká administrativa hrozí zahrnutím korporace do seznamu „notoricky známých trhů“, kde se obchoduje s padělanými značkami. A to je největší maloobchodní společnost, která dnes nejen dominuje trhu, ale poprvé v historii kapitalismu se snaží o to, aby se sama stala trhem.
Amerika se dosud plně nevzpamatovala z finančního zhroucení v roce 2008, které bylo založeno na nesmyslných tvrzeních, že ceny nemovitostí mohou růst donekonečna. Finanční sektor přináší provařené ekonomice USA polovinu korporátních příjmů. Profit korporací není určován úspěšnými produkty pro lidi, ale manipulací s cenami za akcie a za vzduch. Obchod se vzduchem zde není míněn pouze symbolicky. Změna klimatu je ekonomickou realitou. Tudíž korporátní manažeři, jejich lobbisté a politici prosazují recepty volného trhu pro obchodování s uhlíkem, čímž v zásadě merkantilizují vzduch a dělají z něho zboží, aby každý z nás platil už pouze za to, že dýchá.
„Bullshit economy“ je ovládána akcionáři, kteří se nejméně starají o firemní byznys. Na rozdíl od zaměstnanců, dodavatelů, spotřebitelů a místních obyvatel mohou investoři rychle své akcie prodat, jít o dům dál a zanechat všechny ostatní zúčastněné strany u rozbitého koryta. Zato nadmíru prosperují fondy soukromých vkladů (private equity), které těží výhody z podniků tím, že dovedně využívají dluhové závazky a jiné metody finančního inženýrství, přičemž likvidují podniky, které nevytvořily, a ničí celé komunity a města na nich závislá. Dokonce jsme tu měli manažera takového fondu Mitta Romneyho, který kandidoval na prezidenta a jehož finanční byznys se soudruzi z Republikánské strany nerozpakovali nazývat hejnem supů.
Miliardy dolarů se tisknou na burzách ve formě počítačových záznamů. Peníze tam dělají peníze, aniž by vytvářely jakoukoli přidanou hodnotu. A tyto jalové peníze pak pronikají do reálné ekonomiky, ničí ji, zvyšují životní náklady a vytvářejí obrovskou ekonomickou propast hrozící společenskou katastrofou.
Čtěte ZDE: Příprava další velké krize: Čeká nás záměrný reset světové ekonomiky? Klíčové epizody finančnické historie. Nová prezidentka MMF placeným dezinformátorem. Vzepřou se konkurenti USA? Nerovnosti a dluhy
Další kolaps?
V posledních desetiletích se do americké politiky nalily nevídané peníze. V roce 2012 Obama a Romney mobilizovali půldruhé miliardy dolarů. V roce 2016 měla ve svém arzenálu půldruhé miliardy pouze Hillary Clintonová. V roce 2020 vstoupil do politiky Mike Bloomberg, který na provařené americké ekonomice vydělal 60 miliard. Během tři volebních období, které strávil jako starosta New Yorku, proměnil toto „město velkého jablka“ na spořící prasátko světové kleptokracie. Z celého světa sem proudily ukradené nezdaněné miliardy a ukládaly se do nemovitostí. Nyní desítky tisíc bytových jednotek v New Yorku, stejně jako v jiných metropolích, zejí prázdnotou a čekají na příští finanční krizi, kdy se všechno zhroutí a peníze nebude jak zachránit – s výjimkou nemovitostí.
Z nemovitostí se stal poslední americký frontový zákop. Obyvatelé měst, podobně jako kdysi Indiáni, jsou vyháněni ze svých bytů pomocí gentrifikace, která se podobá spíše kolonizaci. Movité lidi vypuzují do rajónů pro střední třídu. Ti zase vytěsňují střední třídu do chudinských čtvrtí, zatímco chudí jsou vyhnáni na ulici. V New Yorku je více než 70 tisíc lidí bez domova, z nich 25 tisíc jsou děti.
Bloomberg rozdá miliardu ročně na „charitu“, kupuje si politiky, odborové šéfy, šerify, městské starosty, členy kongresu i místní zákonodárné sbory. Investoval miliardy do politiky na projekty omezování kouření, prodeje zbraní, sycených nápojů a řadu dalších.
„Bullshit economy“ je horší než zlo. Bloomberg zachvacuje politický a mediální prostor jako virus.
Až provařenou ekonomiku postihne dalším kolaps, připraví to lidi o víru v základy tržní ekonomiky, o víru, že za své peníze dostáváme odpovídající hodnotu, že firmy pracují s poctivými úmysly poskytovat kvalitní služby. „Bullshit economy“ v politice ničí víru lidí v systém a bez důvěry lidí se státy zhroutí, navzdory jejich vojenské a policejní moci.
Zdroj.