Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Nejvyšší soud: Ještě menší (než „menší než malé“) platí i pro marihuanu. Jde o vstřícný krok vůči velkým firmám? Pěstovat si soukromě konopí pro léčebné účely bude opět těžší

Nejvyšší soud: Ještě menší (než „menší než malé“) platí i pro marihuanu. Jde o vstřícný krok vůči velkým firmám? Pěstovat si soukromě konopí pro léčebné účely bude opět těžší

9. 4. 2014

Tisk článku

Jana Hollanová se zamýšlí nad účinky konopí a klade otázku, zda bez ohledu na jeho nepochybné léčebné účinky jde opravdu o požehnání, či nebezpečnou cestu k závislosti

O léčebných účincích marihuany (konopí) se již dlouho vede vzrušená debata. Otázka z jedné strany zní: Není snaha o její legalizaci pro léčebné účely jen jinou cestou a prvním krokem k legalizaci užívání drog jako takových? Na straně druhé stojí stejně silný, možná ještě podstatně silnější argument: Například pro nemocné roztroušenou sklerózou a jinými chorobami je pěstování konopí pro osobní potřebu věcí svobodného rozhodnutí o léčení se vlastní cestou.

pp

Stát nedávno učinil „půlkrok“: Léčivé vlastnosti marihuany uznal, stanovil však, že nadále nebude možné si ji  pro osobní potřebu doma pěstovat. Bude se buď dovážet, nebo se najde oficiální domácí „výrobce“. To znamená, že nemocní budou nadále jednak odkázáni na stát a jeho neufinancovatelný zdravotnický systém, především však bude pro mnohé konopí jako lék neúnosně drahé. Stát však na něm bude klidně vydělávat, zatímco nemocní si nebudou ze svých vlastních zdrojů smět legálně vypěstovat ani „množství menší, než malé“.

Ještě méně

Nejvyšší soud nově stanovil, jaké množství drog má policie a justice považovat za větší než malé. U marihuany zavedli soudci oproti dosavadní praxi přísnější metr. Zdůvodnili to zvýšením počtu uživatelů a rozvojem velkovýroby. Dnes stanovená „norma“ je ovšem orientační a podle soudu bude nutné zohledňovat další okolnosti.

Zdá se, že také u nás „přátelé“ farmaceutického průmyslu pochopili, že obchod s drogami vůbec nemusí být ilegální záležitostí odehrávající se v temných uličkách a hospodách páté cenové skupiny, ale že mohou se státním posvěcením tento byznys pevně uchopit.

Například u marihuany tabulka uvádí 10 gramů konopné sušiny, ta však musí obsahovat více než jeden gram účinné látky THC. Pokud nejsou obě hodnoty překonány, nejde o trestný čin, ale o přestupek. Soud podle svého mluvčího zvolil přísnější měřítko než starší vládní nařízení, které zmiňovalo 15 gramů sušiny a 1,5 gramu THC, protože přibývá mladistvých uživatelů i velkoobjemových pěstíren. 

Proč to všechno? Jistě, o konopí  jako léčivu se vášnivě diskutuje. Někteří mu připisují zázračné účinky, jiní je zavrhují jako ďáblovu vějičku. Víme však skutečně, o co jde?

Marihuana je opravdu droga

To, co při akutní intoxikaci konopím vyvolává euforii, pocit bezstarostnosti, veselí a změněné vnímání prostoru a času, jsou kanabinoidy, z nichž je nejvýznamnější tetrahydrokanabinol (zkratka THC). Druhou stranou mince je dysfunkční chování, změny nálady (euforie se  mění v úzkost), neschopnost soustředění a poruchy úsudku i několik dní po požití, letargie, deprese, depersonalizace až paranoia.

Nejčastější formou užití je kouření, výhodou této formy podání je rychlý účinek, takže uživatel může odhadnout, co to s ním udělá. Nevýhody jsou podobné jako u kouření cigaret s tabákem. Konopí je možné konzumovat i v potravě (mléčný koktejl s konopím, pečivo z konopné mouky apod.), tento způsob eliminuje nevýhody kouření, ale účinek se dostaví později, takže konzument někdy špatně odhadne, kdy má dost.

Nejvýraznější symptomy při akutní intoxikaci jsou sucho v ústech, zvýšená chuť k jídlu, silně zarudlé oči („angorák“), tachykardie a zhoršená krátkodobá paměť. Dlouhodobé užívání způsobuje celkově špatnou paměť, neschopnost soustředění, apatii a mentální utlumenost.

pp

Čtěte ZDE: Stát jako drogový dealer: Měli by "pravičáci" podporovat legalizaci konopí, a současně odmítat "sňatky" homosexuálů? Mafie, která využívá stát v boji s konkurencí

Pohled odjinud

Například z hlediska tradiční čínské medicíny se účinky drogy obsažené v konopí podobají účinkům ostatních stimulantů - působí především na ledviny a vyprazdňuje zásoby prenatální energie, které jsou v ledvinách uloženy v podobě esence ťing, aniž by tuto energii jakkoli doplňovala. To je velký problém.

Číňané tvrdí, že tato energie, z níž potřebujeme malou jiskřičku na každou metabolickou reakci, nám musí vydržet na celý život. Množstvím a kvalitou esence ledvin je dán růst a vývoj jedince, později v životě také průběh procesu stárnutí. Pokud ji spotřebujeme rychle, nejspíš bude kvalita našeho života velmi nízká, můžeme se dostat do stavu senilní demence, nebo předčasně zemřeme. Stav ledvin ovlivňuje stav všech ostatních orgánů, pokud jsou ledviny vyčerpané, ani ostatní orgány nebudou pracovat dobře.

Jinak řečeno: Dlouhodobí intenzivní uživatelé konopí, z nichž se postupně stávají apatičtí „balvani“ zřejmě nemají příliš skvělé vyhlídky na zdravé a aktivní stáří...

Konopí je lék – ale problematický

Problematické je také užívání konopí v těhotenství. Kouření (stejně jako kouření tabáku) snižuje plodu přísun kyslíku. V literatuře se uvádí, že důsledkem může být riziko potratu nebo předčasného porodu, nižší porodní váha novorozenců a opožděný vývoj. Je zjištěno, že kanabinoidy jsou schopny překonat placentární bariéru (ochranná bariéra mezi krevním oběhem matky a plodu v placentě). Koncentrace kanabinoidů v krvi plodu je však nižší než v krvi matky. THC se váže na receptory kanabinoidů v mozku nenarozeného dítěte a může tak ovlivnit vývin různých nervových systémů a tím i pozdější vzorce chování. Řečeno jazykem čínské medicíny konopí vyčerpává esenci ledvin matky, a tím negativně ovlivňuje vývoj plodu, jak prenatální, tak i postnatální.

Jako všechno na světě má i THC druhou stranu mince. Již řadu let je užíváno k úlevě symptomů při nejrůznějších nemocech, například při epilepsii, známý je pozitivní účinek konopí na „parkinsoniky“, zkouší se i jeho působení při zeleném zákalu, roztroušené skleróze nebo AIDS. Konopná mast, pověstná svými protizánětlivými a hojivými účinky, často působí výborně na jinak obtížně léčitelné kožní problémy (ekzémy), dokonce jsou zaznamenány případy, kdy dokázalo diabetikům zachránit nemocné končetiny před amputací.

Nic nového pod sluncem

Chtělo by se říci – vyzkoušejte si to sami na vlastní kůži a posuďte. To však není v naší zemi možné. Ač je konzumace a pěstování od 1. 4. 2012 oficiálně legální, není to tak jednoduché. K tomu, abyste mohli konopí použít k vlastní léčbě, musíte mít „povolení k zacházení k léčebnému použití“. Kdo takové povolení nemá, stojí mimo zákon.

Otázkou je, kdo má šanci takové povolení získat. Budou to jednotliví občané, kteří se chtějí zkusit sami konopím léčit? Nikoli, dnes je už jasné, že půjde pouze o velké firmy, které budou dovážet drahé konopné produkty a ještě dráže je prodávat.

Zdá se, že také u nás „přátelé“ farmaceutického průmyslu pochopili, že obchod s drogami vůbec nemusí být ilegální záležitostí odehrávající se v temných uličkách a hospodách páté cenové skupiny, ale že mohou se státním posvěcením tento byznys pevně uchopit. Nový výrok Nejvyššího soudu jim pro toto „právo“, dává ještě větší prostor. A občanům ještě menší, než „menší než malý“. Jako vždy.

pp

Doporučujeme

Na začátek stránky