Podle Evropského parlamentu Maďarsko porušuje společné hodnoty Unie. Nechová se totiž dobře k migrantům, není uctivé k Sorosovi, nevyznává gender a má moc „úzkou“ definici rodiny.
Evropský parlament 12. září velkou většinou rozhodl, že zahájí proti Maďarsku mimořádný postup upravený v článku 7 Smlouvy o Evropské unii (SEU). Ten směřuje proti státům, které závažně porušují společné hodnoty Unie definované v článku 2 SEU.
Na základě schváleného návrhu (podle čl. 7 odst. 1 SEU) – který je oprávněna podat také Komise nebo nejméně jedna třetina členských států – může nyní Rada většinou čtyř pětin svých členů po obdržení souhlasu EP rozhodnout, že existuje zřejmé nebezpečí, že Maďarsko závažně poruší hodnoty Unie a případně podat tomuto státu doporučení. (Rada má pravidelně přezkoumávat, zda důvody, které ji k takovému rozhodnutí vedly, stále trvají.)
Postih státu, který by se nepodřídil, by poté mohl dále gradovat. Na návrh nejméně jedné třetiny členských států nebo Komise a po obdržení souhlasu EP může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot Unie ze strany členského státu. V návaznosti na to může Rada kvalifikovanou většinou rozhodnout, že určitá práva, která pro dotyčný stát vyplývají z použití Smluv, včetně hlasovacích práv zástupců jeho vlády v Radě, budou pozastavena, přičemž jeho povinnosti vyplývající ze Smluv zůstávají nedotčeny. Později může Rada kvalifikovanou většinou rozhodnout, že změní nebo zruší taková opatření, jestliže se změní situace, která vedla k jejich přijetí.
Poprvé byl článek 7 SEU uplatněn vloni před Vánoci, když Komise podala obdobný návrh (podle čl. 7 odst. 1 SEU) proti Polsku. Rada zatím ve věci nijak nerozhodla.
Čím se Maďarsku provinilo?
Národně-konzervativní Maďarsko je levicovým pokrokářům, kteří ovládají Evropský parlament i Komisi, dlouhodobě trnem v oku. Zvláště od vypuknutí migrační krize, kdy se Maďaři velmi rozhodně postavili jejich přístupu „uprchlíci vítáni“. Výčet údajných prohřešků v přijatém dokumentu je tak nepřekvapivě sáhodlouhý.
Problémy jsou spatřovány v těchto oblastech: a) fungování ústavního a volebního systému, b) nezávislost soudnictví a dalších institucí a práva soudců, c) korupce a střety zájmů, d) ochrana soukromí a údajů, e) svoboda projevu, f) akademická svoboda, g) svoboda náboženského vyznání, h) svoboda sdružování, ch) právo na rovné zacházení, i) práva osob patřících k menšinám, včetně Romů a Židů, a ochrana proti nenávistným výrokům namířeným proti těmto menšinám, j) základní práva migrantů, žadatelů o azyl a uprchlíků, k) hospodářská a sociální práva.
Čtěte ZDE: Maďarsko před volbami: Orbánova státnická řeč. Nebezpečí ze Západu je vážné. Jakou cestou půjde Afrika? Temná mračna nad Evropou. Stane se noční můra realitou? Hledejme spojence, chraňme hranice, bojujme!
Jádro výtek se týká migrační politiky, respektive zacházení s migranty. Europoslancům se nelíbí, že ilegální migranti jsou internováni a rychle vyhošťováni, že většina žádostí o azyl je zamítnuta, že Maďarsko brání svoje hranice silou apod.
Europoslance dále mimo jiné trápí neuctivý přístup k Georgi Sorosovi. Maďarská vláda prý v květnu 2015 uskutečnila veřejné konzultace nazvané Migrace a terorismus a v říjnu roku 2017 konzultace namířené proti tzv. Sorosovu plánu. Tyto konzultace podle EP „poukazovaly na paralely mezi terorismem a migrací, vyvolávaly nenávist vůči migrantům a zaměřovaly se zejména na osobu George Sorose a Unii“. Maďarský premiér se údajně ve svém projevu předneseném dne 15. března 2018 v Budapešti „uchýlil ke sporným slovním útokům včetně jednoznačně stereotypních antisemitských útoků vůči Georgi Sorosovi, které by mohly být považovány za stíhatelné“.
Maďarsko také není dostatečně pokrokové, pokud jde o prosazování genderové ideologie. Stále zde prý „přetrvávají patriarchální stereotypní postoje k postavení žen ve společnosti“. V nových školních učebnicích se prý „stále objevují genderové stereotypy, podle kterých jsou ženy primárně matkami a manželkami“. Ženy jsou prý nadále „nedostatečně zastoupeny v politickém životě“ a „na rovnost žen a mužů v souvislosti s volbami se nevztahují žádné právní požadavky“. Maďarsko také doposud neratifikovalo Istanbulskou úmluvu.
Maďarsko není ani náležitě duhové. Problémem je mimo jiné v tom, že „ústavní zákaz diskriminace mezi důvody diskriminace výslovně nezahrnuje sexuální orientaci ani genderovou identitu a že by jeho úzká definice rodiny mohla vést k diskriminaci, neboť nezahrnuje jisté druhy rodinného uspořádání, včetně párů stejného pohlaví“. V zemi jsou prý rozšířené negativní stereotypy a předsudky vůči lesbickým, gay, bisexuálním a transgender osobám, zejména v oblasti zaměstnanosti a vzdělávání.
Skvělý Orbánův projev
Viktor Orbán se 11. září, v předvečer hlasování, dostavil na plenární zasedání Evropského parlamentu do Štrasburku, aby zde svou zemi hájil.
Úvodem řekl: „Stojím zde nyní a obhajuji svou vlast, protože pro Maďary jsou svoboda, demokracie, nezávislost a Evropa věcí cti.“
Konstatoval, že Evropský parlament svým postupem proti jeho zemi zneužívá moc, překračuje oblasti svých kompetencí a porušuje zakládací smlouvy EU. Europoslanci se vlastně snaží Maďarům říci, že nejsou dostatečně schopni posoudit, co je v jejich vlastním zájmu. „Myslíte si, že znáte potřeby maďarského lidu lépe, než je zná maďarský lid sám.“
Ohradil se proti snaze postihovat Maďarsko z důvodů ideových rozdílů. „Máme – a nadále budeme mít – spory: uvažujeme jinak o křesťanské povaze Evropy a o úloze národů a národních kultur, vykládáme různým způsobem podstatu a poslání rodiny a máme zcela protikladné pohledy na migraci. Pokud skutečně chceme jednotu v rozmanitosti, potom naše rozdíly nemohou být důvodem pro stigmatizaci kterékoli země nebo pro její vyloučení z příležitosti účastnit se na společném rozhodování. Nikdy bychom neklesli tak hluboko, abychom umlčovali ty, se kterými nesouhlasíme.“
Čtěte ZDE: Václav Klaus: Škoda, že nám chybí to, co mají Maďaři. Mobilizace proti Sorosovi na záchranu země. Půjde opozice stříhat plot? Rána Trianonu se nikdy nezhojí. Přemýšlejme o sobě
Odmítl cizí vměšování do maďarské migrační politiky: „Každý národ a každý členský stát má právo rozhodnout o tom, jak si uspořádá svůj život ve své vlastní zemi. Budeme bránit naše hranice a my sami budeme rozhodovat o tom, s kým chceme žít. Postavili jsme plot a zamezili jsme vstupu stovek tisíc nelegálních imigrantů. Bránili jsme Maďarsko a bránili jsme Evropu. Dnes, poprvé v historii Evropské unie, vidíme společenství odsuzující svoje vlastní strážce hranic.“
Svůj projev zakončil slovy: „Mluvme otevřeně: Chcete odsoudit Maďarsko, protože maďarský lid rozhodl, že naše vlast se nestane přistěhovaleckou zemí. S náležitým respektem, ale co nejdůrazněji, odmítám hrozby, vydírání, pomluvy a falešná obvinění proti Maďarsku a maďarskému lidu promigračními silami v Evropském parlamentu. Zdvořile vás informuji, že ať dojdete k jakémukoli rozhodnutí, Maďarsko se neskloní před vydíráním. Maďarsko bude dál bránit svoje hranice, potlačovat nezákonné přistěhovalectví a hájit svoje práva – i proti vám, pokud to bude nutné. My Maďaři jsme připraveni na volby v příštím květnu, kdy lidé konečně budou mít šanci rozhodnout o budoucnosti Evropské unie, a budou mít tak příležitost znovu nastolit demokracii v evropské politice.“
Šikanované Maďarsko si zaslouží naši podporu
Maďarsko je na pranýři, ale je to právě ono, kdo si v této trapné šarádě zachovává důstojnost. S hrdostí a zásadovostí vzdoruje nehoráznému tlaku unijních orgánů a rudo-zeleného mainstreamu. Nenechá si líbit výhružky a osočování, neustupuje před zvůlí a arogancí bruselských a štrasburských ředitelů zeměkoule. Orbán potvrdil formát velkého státníka.
Evropský parlament má plná ústa společných hodnot a právního státu, ve skutečnosti rozehrál mocenskou hru, v níž se neomarxistická většina snaží prosadit svoje dogmata proti státu, který její „hodnoty“ nesdílí. Toto „levičácké pařeniště“, jak jej příhodně pojmenoval dr. Aleš Valenta, se ukázalo v nejhorším světle. Čest budiž jednotlivým europoslancům, kteří aktivně vystoupili proti tomuto jednání.
Unijní orgány nacházejí v postupu podle článku 7 SEU klíč k proniknutí unie do oblastí, které stojí mimo její pravomoc. Na tomto mechanismu je pro evropské centralisty přitažlivé to, že se pro členské státy uplatní obecně bez dalšího omezení, bez jiné vazby na právo EU. (V tom je rozdíl oproti Listině základních práv EU, která se použije ve vztahu k členským státům jen v situacích, kdy se pohybují v rozsahu působnosti unijního práva). Poslední tance Komise a europarlamentu kolem tohoto mechanismu ukazují vzrůstající choutky těchto orgánů pro přetvoření daného mechanismu v bič na členské státy, který umožní Bruselu (a Štrasburku) obecně vstupovat do vnitrostátní politiky a prosazovat jeho politickou linii.
Tento přístup nesmíme přijmout. Článek 7 je zde k řešení zcela mimořádných situací, ne k rozšiřování kompetencí Unie a k usnadnění jejího vměšování do každodenních záležitostí členských států.
Maďarsko si zaslouží naší úctu a podporu. Nejen proto, že je v právu, ale i proto, že příště bychom mohli být na jeho místě i my.
Zdroj.