Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Hvězdné války 2.0: Futuristické třeštění Pentagonu? Nová snaha uzbrojit Rusko. Sen jestřábů o absolutní dominanci. Závody bez cíle a Velitelství budoucnosti? Když jsme si hráli s… na teroristy, svět nespal

Hvězdné války 2.0: Futuristické třeštění Pentagonu? Nová snaha uzbrojit Rusko. Sen jestřábů o absolutní dominanci. Závody bez cíle a Velitelství budoucnosti? Když jsme si hráli s… na teroristy, svět nespal

7. 8. 2018

Tisk článku

popisuje nové strategické vojenské plány armádních špiček USA a zamýšlí se nad jejich skutečným smyslem, pozadím a hlavně perspektivou

Sovětský svaz se vyčerpal v závodech ve zbrojení, což nakonec přispělo k jeho konci. Tento názor je obecně rozšířený. A pravděpodobně opodstatněný. V každém případě to byla významná rána sovětské ekonomice způsobená snahou čelit strategické obranné iniciativě USA (známé jako program „hvězdných válek“). Tento program, který zahájil Ronald Reagan, předpokládal vytvoření systému protiraketové obrany založeného na vesmírné bázi a schopného ochránit USA před odvetným jaderným úderem ze strany SSSR.

Program SDI (Strategic Defense initiative) byl na rozdíl od většiny obranných vývojových cílů široce propagován jako dalekosáhle inovativní a „futuristický“. Sovětští vědci a analytici varovali, že jde o program utopický, že jeho cíle jsou nedosažitelné (v té době) a že se jedná s největší pravděpodobností, pokud použijeme jazyk zvláštních služeb, o upoutání pozornosti na fiktivní objekt. Cílem bylo donutit Moskvu vynaložit obrovské finanční prostředky na neutralizaci neexistující, nebo přinejmenším irelevantní hrozby.

Ježek se chytil do pasti

Politici však toto varování neposlouchali a sovětský vojensko-průmyslový komplex a celá ekonomika země byly vtaženy do nesmyslných závodů ve zbrojení, které nebylo možné vyhrát.

Američané do financování programu zapojili své spojence a americkému vojenskoprůmyslovému komplexu přinesl SDI neuvěřitelné zisky. A přestože samozřejmě nedosáhl deklarovaných cílů, během přípravy „hvězdných válek“ bylo rozpracováno množství know-how, které se uplatnilo nejen ve vojenské oblasti, ale i v civilním průmyslu.

Je příznačné, že s rozpadem SSSR bylo financování SDI omezeno. A definitivně byl program ukončen v roce 1993.

Dnes existují důvody domnívat se, že Washington se opět snaží vlákat Rusko do podobné pasti.

Čtěte ZDE: Poseidon: O nejmocnější zbrani se raději nemluví. Dají si USA konečně pokoj? Pláč na stránkách Newsweeku. Smete New York ruská tsunami? Jelcinovo Rusko je definitivně historií

Historie se opakuje

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA rozhodla, že Agentura protiraketové obrany USA spadající pod ministerstvo obrany musí co nejdříve začít pracovat na rozmístění systémů pro sledování a zachycení balistických raket ve vesmíru. Dokument navíc určil jako závazný termín konec roku 2022, tedy méně než za čtyři roky, kdy musí být vyvinuta a zavedena „udržitelná kosmická detekční architektura“.

Tyto úkoly, dokonce i s přihlédnutím k hypotetické aktualizaci dřívějšího vývoje, vypadají zcela nerealisticky, zvláště když USA patrně nemají ani žádné průlomové nápady, jak čelit ruským hypersonickým zbraním. Ani americký kosmický průmysl neprožívá nejlepší časy.

Čili je zde snaha přinutit Rusko, aby začalo pracovat na ještě více „nepolapitelných“ raketách a současně tak dalo šanci vydělat tučné peníze zbrojařským korporacím.

Hvězdné Fake news

Američané se však neomezují na jednoduchý „rebranding“ SDI.

Minulý týden vystoupil na bezpečnostní konferenci v Aspenu generální tajemník americké armády Mark Esper a oznámil vytvoření nového systému velení „Futures Command“ (Velitelství budoucnosti).

Jak napovídá název, nová technologická základna umístěná v Austinu bude koordinovat a implementovat ultramoderní „zbraně budoucnosti“. Bude rovněž schopna zajistit, jak zdůraznil Esper, předstih USA vůči potenciálním protivníkům v dlouhodobém horizontu.

Tajemník rovněž podtrhl, že tato iniciativa je největší organizační změnou od studené války, kdy v roce 1973 byly jako reakce na „sovětskou hrozbu“ zřízeny Vrchní velitelství pozemních sil USA a Vrchní velitelství bojového výcviku.

Jsou zde tedy všechny důvody předpokládat, že „Velitelství budoucnosti“ vzniká s podobnými cíli, a tudíž americké ministerstvo obrany hodnotí události ve světě jako návrat do časů studené války.

Esper to vlastně ani neskrýval. Poté, co ukončil svérázný exkurz po novodobých dějinách, postěžoval si, že po triumfálním vítězství Států nad SSSR byly všechny jejich síly koncentrovány na boj proti světovému terorismu, čehož využily Ruská federace a Čínská lidová republika, aby provedly „technologickou revoluci“ ve svých ozbrojených silách.

Čína versus USA: Existenční ohrožení ve všech ohledech? Američané na sterodiech vymýšlejí bojové strategie. Bude dolar nahrazen jüanem? Světová politika se zásadně změní. Úvahy o jaderném útoku v Národním zájmu

Sen o návratu dominance USA

Aby se tedy eliminovaly důsledky tohoto průlomu potenciálních protivníků, vznikla uvedená divize, která by měla poskytnout americkým vojskům zbraně natolik futuristické, že vojenská dominance Ameriky bude absolutní a nezpochybnitelná jakýmkoli nepřítelem.

Ve svém projevu Esper identifikoval tři úrovně hrozeb: současnou, střednědobou a dlouhodobou, a každou z nich spojil s určitým nepřítelem.

Když se zamyslíme nad budoucími problémy a budoucími hrozbami, jde především samozřejmě o Severní Koreu, která představuje bezprostřední hrozbu. Ve střednědobém horizontu, od deseti do patnácti let, je hlavní hrozbou Rusko, a proto pozorně sledujeme jeho pokrok v oblasti zbraní a taktiky, abychom měli představu, co mohou proti nám postavit. Nicméně dlouhodobá hrozba pro Spojené státy pochází bezpochyby z Číny,“ řekl ministr.

Zdůraznil také, že s příchodem Futures Command bude možné efektivně konsolidovat úsilí USA v oblasti modernizace zbraní. Prioritou budou tyto oblasti: hypersonické rakety s dlouhým doletem, systémy protiraketové obrany založené na laserové energii a také roboty, které nahradí pěchotní bojová vozidla.

Závody bez cíle

Samotný kontext projevu naznačuje, že se jedná o další pokus Američanů odpovědět na výzvu Vladimíra Putina, který v poselství Federálnímu shromáždění oznámil nejnovější ruské zbraně. Pokud tomu tak je, pak lze konstatovat, že tato odpověď je poněkud konkrétnější, než byla ta předchozí. Nicméně i v tomto případě jde pouze o deklaraci záměrů. A to tím spíše, že se „zbraněmi budoucnosti“ si Američané stojí asi takto: program elektromagnetického děla, do něhož byly investovány značné prostředky, totálně zkrachoval, „lodě budoucnosti“, torpédoborce třídy Zumwalt, se ukázaly být slabě ozbrojené a neustále porouchané a dokonce ani o letadlech F-35 nepřicházejí příliš povzbudivé informace.

Jak tady může pomoci vytvoření další administrativní nadstavby? Nelze proto vyloučit, že hlavním úkolem futuristického velitelství je dezinformovat potenciální protivníky s cílem zatáhnout je do nesmyslných závodů ve zbrojení ubírajících se směrem, který nemá žádnou perspektivu.

Zdroj.

Doporučujeme

Na začátek stránky