Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Edward Snowden odjel virtuálně do Kanady: Bezpečnost, nebo svoboda? Vzniká nová tajná policie. Je džihád lidské právo? Všichni už jsme potenciální teroristé

Edward Snowden odjel virtuálně do Kanady: Bezpečnost, nebo svoboda? Vzniká nová tajná policie. Je džihád lidské právo? Všichni už jsme potenciální teroristé

13. 2. 2015

Tisk článku

Redakce Protiproud přináší vyjádření aktuálně „nejslavnějšího zrádce Ameriky“, který varuje, že nový „boom“ boje proti terorismu slouží k dalšímu rdoušení zbytků občanských svobod

Edward Snowden, bývalý spolupracovník NSA a slavný „whistleblower“, promluvil 4. února přes program Google Hangouts ze svého ruského exilu ke studentům prestižní soukromé školy v Torontu. Vysvětloval, proč je třeba být „extrémně nedůvěřivý“ vůči nové „protiteroristické“ legislativě, kterou momentálně navrhuje vláda premiéra Stephena Harpera.

PP

„V pátek jsme všichni byli svědky toho, jak váš premiér navrhuje úplně nový zákon,“ řekl Snowden více než devíti stovkám studentů, shromážděných na Konferenci o otázkách světové politiky, pořádanou Upper Canada College. „Obecně si myslím, že je potřeba mimořádné pozornosti, pokud vidíme vládu, která se snaží ve vlastní zemi vytvořit novou tajnou policii – což je přesně to, co se děje u vás.“

Lidské právo na džihád?

Ministerský předseda Kanady Stephen Harper představil navrhovanou legislativu, Protiteroristický zákon (Anti-terrorism Act of 2015) ve své řeči v Richmond Hillu v Ontariu už 30. ledna tohoto roku. „Násilný džihád není jen nějakým nebezpečím kdesi daleko od nás,“ nabádal tehdy publikum. „Snaží se zasadit nám ránu přímo zde, V Kanadě, v našich městech a obcích, skrze strašlivé činy, jakými bezpochyby je například přejet autem bezbranného muže či střelit do zad vojáka, střežícího pomník válečných padlých.

Násilný džihád není lidské právo!“ hřímal premiér. „Znamená vyhlášení války nám všem a nová legislativa, kterou připravila naše vláda, ho právě tak pojímá.“ Premiér ovšem jaksi opomněl zmínit jakékoli specifické příklady toho, jak podle něj „násilný džihád“ kdy zasáhl Kanadu či ohrozil zájem jejích obyvatel.

PP koláž

Čtěte ZDE: Teroristou snadno a rychle: Falešné vzpomínky na vraždu či na 11. září. Lze nás programovat jako automatickou pračku? Astronauti tvrdí, že byli na Měsíci. Opravdu?

Předběžné trestání nevinných

Kanadská veřejnoprávní televize CBC současně rozebírala fakt, že nový zákon dá kanadské bezpečnostní informační službě (Canadian Security Intelligence Service, CSIS) „právo monitorovat, sledovat a dokonce i předběžně rušit aktivity podezřelých z terorismu či sympatizování s terorismem.“

Jak CBC dodává, protiteroristický zákon také rozšiřuje pravomoci CSIS přímo jednat proti potenciálním hrozbám, včetně například práva zrušit letenky osobám, které jsou pouze podezřelé z toho, že by se chtěly přidat ke stoupencům Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS), nebo jiným extrémistickým skupinám v zahraničí. CISI by také mohla široce omezovat tok peněžních prostředků, spojených s osobami podezřelými z teroristické činnosti, včetně „sympatií“ k terorismu.

Nový zákon zahrnuje ustanovení, která kriminalizují činy jako „vědomé prosazování nebo podporování spáchání teroristického činu“, a dává soudcům právo „zrušit“ „teroristickou propagandu“, která pak musí být stažena z internetu.

Jaká svoboda?

Když se televizní reportér premiéra Harpera zeptal, jak může zaručit, že nový zákon nebude narušovat „základní občanské svobody“, premiér opáčil, že „mechanismy, jak se před něčím podobným bránit, jsou kvalitní“. Načež zaútočil přímo na jádro otázky.

Jestli je Snowden Matka Tereza, nebo Adolf Hitler, je vlastně jedno – na obsah informací, které dal světu k dispozici, to totiž nemá vůbec žádný vliv.

„Tohle prostě dělá naše opozice,“ postěžoval si. „Pokaždé, když chceme více bezpečnosti, začnou si stěžovat, že by nějakým záhadným způsobem mohly být ohroženy naše základní svobody. Já si myslím, že Kanaďané dobře vědí, že jejich svoboda a jejich bezpečnost obvykle kráčejí ruku v ruce. Naši občané čekají, že dokážeme jak ochránit jejich svobodu, tak jejich bezpečí. A to také činíme. Ale současně nám nemůžete tvrdit, pokaždé, když se snažíme zvýšit bezpečnost našich občanů, že jim bereme svobodu.“

Těžko říci, zda to premiér ví, nebo je mu to jedno – faktem ale je, že navzdory jeho slovům s ním mnoho Kanaďanů naopak nesouhlasí. Tak třeba ředitel politické sekce Asociace Britské Kolumbie pro občanské svobody (B. C. Civil Liberties Association), Michael Vonn, konstatoval nesouhlasné stanovisko asociace k dotyčnému zákonu, jakmile vláda oznámila záměr jej prosadit.

CBC cituje Vonnova slova, že: Takovéto radikální rozšíření pravomocí státu v oblasti bezpečnosti není dobrou bezpečnostní politikou. Představuje naopak nebezpečí pro všechny občany Kanady. Kriminalizovat lidská slova a myšlenky je zcestné a k většímu bezpečí našich občanů to nepřispěje. Budeme mít méně svobody, méně demokracie a méně ponětí o tom, na koho si doopravdy dávat pozor. Nový zákon bude představovat široké omezení legitimní politické debaty, aniž jakkoli pomůže veřejné bezpečnosti, nemluvě o tom, že je navíc  pravděpodobně protiústavní.“

PP koláž

Čtěte ZDE: Opět v totalitě: Orwell varoval Brity marně. Špiclování již mezi batolaty. Konec nejen univerzitních svobod. Převýchova „zpátečníků“. Záminka k dokončení policejního státu

Utonou v záplavě dat

Na letošní konferenci byl pozván jak Edward Snowden, tak slavný novinář Glen Greenwald – který v britském deníku The Guardian publikoval články na základě utajených dokumentů, jež mu v šifrovaném emailu zaslal právě Snowden. Tématem konference bylo „Soukromí versus bezpečnost: Diskuse o soukromí v digitálním věku.“

Právě Glen Greenwald v rámci diskuse položil důležitou otázku: „Je opravdu možné, aby vlády podobným způsobem odhalovaly teroristická spiknutí? Nebo ve skutečnosti sbírají takové množství dat – většinu z nich týkajících se lidí, kteří neudělali zhola nic – že je pro ně ve skutečnosti nemožné v záplavě dat odhalit právě ty informace, které tvrdí, že sbírají?“

Snowden se zabýval stejným problémem: „Problém masového sledování občanů je mimo jiné v tom, že pokud sbíráte data všech, nerozumíte z toho obvykle ničemu.“

Zrádce, nebo hrdina? Není to jedno?

Připomeňme si, že Edward Snowden zůstává momentálně v Rusku poté, co neuspěly pokusy o to, vymoci mu v USA indemnitu. Na podporu slavného „exšpiona“ vystoupil dokonce bývalý prezidentský kandidát, libertarián Ron Paul. Na Paulově webové stránce visí text, který vyjadřuje Snowdenovi podporu: „Edward Snowden šokoval svět v okamžiku, kdy mu odhalil protizákonné a agresívní techniky sledování americké NSA. Místo toho, abychom mu tleskali jako patriotovi a hrdinovi, americká vláda Snowdena ocejchovala jako ‚vlastizrádce‘.“

Takový ministr zahraničí Obamovy vlády John Kerry však podobné stanovisko určitě nesdílí. V rozhovoru, který poskytl stanici MSNBC, na jeho adresu pohrdlivě odfrkl: „Edward Snowden je zbabělec. Je to zrádce. Zradil vlastní zemi. A jestli chce zítra přijet domů a vyžrat si, co si navařil, ať to klidně udělá.“

Samotný Snowden ale varuje především před jedním: a to zaměřením diskuse na jeho osobu namísto problému samotného, totiž zda americká a světová veřejnost má právo znát pravdu o tom, co dělají jejich vlády.

Na kanadské konferenci se k tomuto tématu opět vrátil. „Hovoříme-li o mainstreamových médiích... musíme vědět, že vytvářejí ze své podstaty příběhy o hrdinech a zrádcích. Ty ale odvádějí pozornost jádra věci. Jestli jsem Matka Tereza, nebo Adolf Hitler, je vlastně jedno – na obsah informací, které jsem dal světu k dispozici, to totiž nemá vůbec žádný vliv.“

Zdroj.

PP

Doporučujeme

Na začátek stránky