Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Britské úřady se už nemohou dočkat šmírovacího zákona. Orwellova předpověď se naplňuje. Goodbye, Maggie!
Popisek: Goodbye, Maggie! | Autor: Žertovná koláž Ondřej Höppner

Britské úřady se už nemohou dočkat šmírovacího zákona. Orwellova předpověď se naplňuje. Goodbye, Maggie!

17. 4. 2013

Tisk článku

Robert Watts Bývaly doby, kdy britská demokracie pod vedením konzervativců bývala vzorem pro svět. Zvláště v dobách Margaret Thatcherové, která má dnes pohřeb.

Za současné Cameronovy vlády, která si také říká pravicová, je to přesně naopak. Problém pravicových vlád, které se chovají jako socialistické, není totiž jen českým specifikem, ale platí pro celou Evropu. Ve Velké Británii je sice opět premiérem „konzervativní“ David Cameron, ale ve skutečnosti by bylo téměř jedno, kdyby na jeho místě seděl labouristický šéf země. Je dobré si to připomenout právě dnes.

pp

Státní pohřeb bývalé britské premiérky má proto současně i značně symbolický rozměr. Pohřbívá se víc než jen tělo Margaret Thatcherové. Tohle by se za její vlády stát nemohlo.

Kontrola, kamery, odposlechy

Radní řady britských měst, městské kontrolní orgány v oblasti zdravotnictví či bezpečnosti práce a dokonce i Královská pošta chtějí využít vládou navržený šmírovací zákon k tomu, aby mohly monitorovat soukromé e-maily, nahrávat telefonní hovory a sledovat aktivitu občanů na internetu.

Původně deklarovaným úmyslem zákonodárce bylo, že oprávnění uvedená v návrhu nového zákona o datové komunikaci, která kromě výše uvedeného zahrnují například i kontrolu nad sociálními sítěmi jako je Twitter nebo Facebook, bude moci využívat pouze policie, zpravodajské služby a finanční úřady. Ale se zájmem o uplatnění těchto pravomocí se již hlásí tucty dalších orgánů britské veřejné správy, mj. devět ministerstev, zdravotní pojišťovny, Úřad pro životní prostředí,

Návrh zákona ukládá internetovým providerům uchovávat veškeré informace o aktivitě jejich zákazníků na internetu a to po dobu 12 měsíců.

Komise pro charitu a Úřad pro regulaci důchodů. Theresa May, britská ministryně vnitra, k tomu uvedla, že účelem dané legislativy je boj proti terorismu a dalším vážným trestným činům. Ministerstvo vnitra však připustilo, že všechna podání veřejných orgánů, které mají zájem sledovací oprávnění využít, zvažuje.

Je to skutečně jak od George Orwella.

Dominic Raab, jeden ze čtyřiceti konzervativních poslanců, kteří byli proti přijetí uvedeného zákona, k tomu řekl: „Je to skutečně jak od George Orwella. Takto závažné sledovací kompetence by měly být omezeny na teroristy, pedofily a jiné významné darebáky, a neměly by kontrolorům bezpečnosti práce nebo všetečným obecním radám umožnit šmírovat soukromé životy běžných občanů.“

Ministerstvo vnitra minulý rok vyzvalo ty veřejné orgány, které by chtěly oprávnění uvedená v zákoně o datové komunikaci využít, aby mu to oznámily. Na základě žádosti o informace pak ministerstvo zveřejnilo, že takováto oznámení učinilo 36 skupin orgánů, mezi jinými požárníci, Úřad pro kontrolou potravin a Komise pro hazardní hry.

Konečné schválení seznamu institucí, které budou mít k údajům o internetové aktivitě přístup, je v rukou parlamentu.

Návrh zákona ukládá internetovým providerům uchovávat veškeré informace o aktivitě jejich zákazníků na internetu a to po dobu 12 měsíců. To znamená, že uchovávány by měly být veškeré e-maily, publikované příspěvky na sociálních sítích, telefonní hovory přes internet atd. Oprávněné orgány budou k  obsahu jakékoliv zprávy moci přistoupit pouze na základě soudního příkazu. Mluvčí ministerstva vnitra k tomu doplnil, že konečné schválení seznamu institucí, které budou mít k údajům o internetové aktivitě přístup, je v rukou parlamentu.

 pp

Doporučujeme

Na začátek stránky