Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Jak ve zdraví přežít zimu, aneb co mají společného morkové knedlíčky a sex

Jak ve zdraví přežít zimu, aneb co mají společného morkové knedlíčky a sex

26. 12. 2013

Tisk článku

Jana Hollanová radí, jak nevyčerpat v zimě zásoby energie a zůstat zdravými až do jara a doplňuje užitečný recept

I když se k nám zima zatím chovala vlídně, přesto je to období, které znamená velkou zátěž pro náš organismus. Je třeba dodržovat jisté zásady, abychom zbytečně nevyčerpávali zásoby energie, které nám musí vydržet na celý život.

Zásadní jsou ledviny

Z hlediska čínské medicíny patří zima k elementu voda, z orgánů přináleží k tomuto elementu a k tomuto období ledviny. Je to období uchovávání, kdy se energie přírody i lidského těla zanořuje hluboko dovnitř. Každý jen trochu zkušený člověk ví, že zima je pro ledviny velmi namáhavý čas. Především musíme dbát na to, abychom se neprochladili, zejména v dolní polovině těla. Současná móda krátkých triček a kalhot nacházejících se kdesi hluboko pod pasem je možná sexy (ale ne vždy!), ovšem pro dobrou kondici ledvin není příliš příznivá - ledvinový pás by se hodil mnohem lépe.

PP

Je třeba posilovat hlavně jangovou energii ledvin a samozřejmě i celého těla. Lidé, kteří mají poněkud oslabenou jangovou energii, nejen ledvin, ale například i sleziny (což se především projevuje oslabeným trávením) by se rozhodně měli vyvarovat ochlazujících potravin (například syrová zelenina a ovoce, hlavně jižní, veškeré chlazené a mražené potraviny, zmrzlina a studené nápoje).

Jídla pro ledviny

Musíme dbát, abychom měli dostatek lehce stravitelných bílkovin, ať už rostlinných nebo živočišných (v zimě můžeme jíst o trochu více masa). Jangovou energii můžeme doplňovat silnými, mnoho hodin vařenými vývary z masa i kostí, kuřecím, jehněčím a hovězím masem, luštěninami, ze zeleniny jsou vhodné dýně hokkaido a kořenová zelenina (výborná je také kvašená), a samozřejmě nejdůležitější jsou obilniny, dobře uvařené a třeba kombinované opět s luštěninami – tradiční recept našich předků „hrách a kroupy“ je to nejlepší, co si v zimě můžeme dát a vůbec to není „hloupý“.

Tepelné působení jídla můžeme vylepšit mírně zahřívajícím kořením jako je zázvor, kari, hořčice, skořice, fenykl, pepř, kardamom.

Léčivo bez vedlejších účinků

Zcela přirozeně máme chuť na teplé nápoje, vhodný je černý čaj, případně s přidaným zahřívajícím kořením (skořice, hřebíček, pepř, kardamom), stále populárnější je indický čaj Dátá másala (známý také pod názvem yogi tea), úplně nejlepší je ale pít horkou vodu. Převařená voda má totiž poněkud jiné fyzikálně chemické vlastnosti než voda studená a díky tomu lépe pronikne do buněk a tkání. Napomáhá trávení, pročišťuje cévy od nánosů - existují dokonce studie, z nichž vyplývá, že pravidelné pití horké vody je prevencí cévních onemocnění a infarktu. Velmi pomáhá také při začínajícím nachlazení. Každopádně je to jediné léčivo na světě, které nemá vedlejší účinky.

Větru, dešti

V dnešní době se mnoho lidí domnívá, že můžeme poručit nejen větru a dešti, ale i vlastnímu tělu. Místo, abychom v zimě více odpočívali, podáváme velké pracovní výkony a po práci intenzivně sportujeme, anebo naopak vysedáváme dlouhé hodiny u televize. Není tomu tak dávno, co lidé v zimě moc nesvítili, a tak prostě víc odpočívali a spali. Jistě nemusíme chodit spát se slepicemi, ale určitě můžeme chodit spát v rozumnou dobu – nezapomínejme, že jedna hodina spánku před půlnocí se opravdu rovná dvěma hodinám po půlnoci.

Sex nebo draní peří?

Kromě jiného bychom v zimě měli omezit také sexuální aktivity. Podle čínské tradice totiž libido a veškeré sexuální aktivity souvisejí s esencí ledvin. Nadměrná sexuální aktivita může být příčinou vyčerpání ledvin především u mužů. Takže pánové, nezazlívejte svým partnerkám, mají-li na sex méně chuti - vezměte to tak, že je to pro vás lepší a vaše partnerky se zatím mohou věnovat užitečným domácím pracím. Peří už se sice za dlouhých zimních večerů nedere, ale jistě se něco najde.

Vytunelování těla?

Někteří lidé však netrpí jen na nedostatek jangové energie. V důsledku současného životního stylu se u mnoha z nás projevuje spíše nedostatek energie jinové. Bývá to hlavně v případě starších lidí, typicky žen v období menopausy. V dnešní době se ale tento problém vyskytuje i u mladých lidí, někdy může dokonce jít o konstituční problém, což znamená, že se někdo s nedostatkem jinové energie již narodí.

Jde vlastně o jakési „vytunelování těla“ – spálení rezerv. Tento stav se projevuje zejména takzvanou prázdnou horkostí – návaly horka se suchostí v ústech, stálou mírnou žízní (ale pít mohou takoví lidé jen po doušcích), nočním pocením, nespavostí, horkostí na chodidlech a dlaních a na hrudníku, nervozitou, snadnějším podléháním stresu, dlouhodobě mírně zvýšenou teplotou, hlavně odpoledne nebo navečer, suchým kašlem.

PP koláž

Čtěte také: Projezme se ke zdraví a mládí! Sedmero potravin proti stárnutí a několik receptů navrch: Za našimi prababičkami do Číny?

Tito lidé by v zimě měli vyživovat esenci ledvin – tu doplní důkladně uvařené luštěniny, zejména černé nebo červené fazole, fazolky adzuki, černá sója, mořské řasy (s těmi ovšem opatrně, protože ochlazují), tučné ryby, mořské i sladkovodní, kaviár, krabi. Doporučuje se také morek z kostí, například v podobě výborných morkových knedlíčků do hovězí polévky, nebo dlouho vařené (12-24 hodin) vývary z podrcených kostí se zeleninou a kořením.

Když budeme v zimě hodní na své tělo, zejména na své ledviny, o to lépe si pak užijeme jaro a léto.

 

Recept:

Morkové knedlíčky do hovězí polévky

50 g morku (cca ze 3 velkých morkových kostí)

1 lžičky soli

2 žloutky

2 lžíce mléka

trocha muškátového květu a/nebo pepře

60 g strouhanky

špetka kypřícího prášku

sníh ze 2 bílků

Postup: Uvařený a z kostí vyklepnutý morek protřeme hustým sítem, abychom odstranili úlomky kostí. Poté jej utřeme se solí a žloutky, přidáme mléko, pepř, muškátový květ a strouhanku rozmíchanou s kypřícím práškem do pečiva. Nakonec jemně vmícháme sníh ze 2 bílků. Lžičkou tvoříme malé knedlíčky, které vkládáme do vroucí vody a vaříme asi 5 minut. Strouhanku lze případně nahradit krupicí. Chcete-li si s knedlíčky ještě víc pohrát, můžete morek nejprve vyškvařit a tuk pak nahradit máslem.

PP

Doporučujeme

Na začátek stránky