V případě AVONu je nám v nevinném růžovém kabátku předkládáno něco, co nám nejen nemůže prospět, ale co podle vyjádření mnoha lékařů může být i smrtelně nebezpečné: mamografický screening. Pro ty, co jej dosud nepodstoupily, dodejme, že jde o proceduru, na kterou dnes lékaři posílají čím dál více žen, i z nerizikových skupin. Vyšetření probíhá tak, že se prsa stlačí, doslova „rozplácnou“, speciálním přístrojem, který provede jejich snímkování, jež má odhalit případné nádory.
Přinášíme druhou část článku dr. Josepha Mercoly o rakovině prsu. Hovoří v ní nejen o rizicích této sporné metody, ale nabízí i jednoduché zdravé alternativy. Proč nejsou předmětem „mediálních pochodů“? To je jednoduché – nic nestojí, a pro byznys se zdravím proto nejsou zajímavé. Zato fungují.
Růžový pochod smrti
AVON Pochod se tváří pokrokově, moderně a hlavně – žensky. Vstupenkou je růžové tričko za několik korun. Doplňkově se prodávají další růžové suvenýry. Útočí na naše peněženky skrze ženství: prsa jsou přece „vlajkovou lodí“ bytosti zvané žena.
Jsou o bezpečí – a o emocích. S obojím rakovinový průmysl úspěšně manipuluje a vydělává miliony korun. AVON nepochybně sponzoruje lékaře, reklamu ale pochodem dělá výhradně sám sobě. Ale to není to nejhorší: Není totiž pravda, že pravidelné vyšetření na mamografu našemu zdraví prospívá. Nejspíš je to přesně opačně.
Rakovina prsu, kariéra a mateřství
Rakovina prsu je závažné onemocnění, o tom není sporu. Je dost možné, že je jedním z projevů z kloubů vymknuté role ženy v „oslavované“ moderní době.Britský Daily Mail Online přinesl článek, který by tomu nasvědčoval. Podle lékařů a výzkumů v tomto článku citovaných je možné, že má na rozvinutí rakoviny prsu vliv dnešní móda dlouho odkládaného mateřství. Starší ženské tělo si neumí tak dobře poradit s vysokou hladinou estrogenu v těhotenství – a hladina tohoto hormonu s rakovinnými nádory prsů úzce souvisí.
Statistika také ukazuje na to, že ženy ve vedoucích pracovních pozicích onemocní častěji: podle serveru novinky.cz, který citoval studii, uveřejněnou v časopise Social Science & Medicine, mají ženy ve vedoucích pozicích až o 70% vyšší pravděpodobnost, že se u nich onemocnění rozvine.
Počet onemocnění rakovinou prsu v západním světě raketově stoupá. Lékaři nás přesvědčují, že jde pouze o "optický jev". Skutečně?
Statistika je samozřejmě v tomto případě ošemetná věc a měli bychom ji brát s jistou rezervou. Co je ovšem nepopiratelné - výskyt rakoviny prsu v naší společnosti raketově stoupá, zatímco v zemích průmyslově méně rozvinutého „Jihu“ představuje výrazně menší problém.
Lékaři nás přesvědčují, že je to z velké většiny jen „optický jev“, vyvolaný tím, že se větší počet nádorů podaří právě díky mamografickému snímkování odhalit. Ale není to jinak? Nepřispívá právě mammograf k rakovině? Dejme slovo dr. Josephu Mercolovi:
Dr. Mercola: Pravda o mamografech
Považoval bych za nesvědomité diskutovat o rakovině prsu, aniž bych se zmínil o mamografech – ale ne proto, abych vám připomněl, že si máte mamograf nechat udělat. Právě naopak! Já mamografy nedoporučuji, přese všechno, co se můžete dozvědět od jiných lékařských autorit. Existuje pár dobrých důvodů proti mamografii.
1. Neexistují žádné důkazy, že mamograf může někomu zachránit život. Výzkumy dokazují, že každoroční mamografické vyšetření NAVÍC k pečlivému fyzickému vyšetření prsů VERSUS samotné fyzické vyšetření nijak statisticky nezlepšuje vyhlídky na přežití rakoviny. Platí to ZEJMÉNA u žen pod 50 let věku, které nemají žádné faktory zvyšující riziko vzniku rakoviny.
2. Mamograf využívá ionizující záření v relativně vysokých dávkách, což samo o sobě může ke vzniku rakoviny prsu přispět. Mamografy vystavují vaše tělo záření, které může být až tisíckrát silnější než při obyčejném rentgenovém snímku hrudníku, které jak známo znamená jisté riziko vzniku rakoviny. Z výzkumu publikovaného v časopise Radiology (Radiologie) vyplývá, že každoroční mamografické vyšetření 100 000 žen od 40-55 let plus následné vyšetřování po dvou letech až do věku 74 let způsobí ročně 86 případů vyvolaných radiací, z toho 11 smrtelných, což je celkem 136 promarněných let života.
3. Při prvním mamografickém vyšetření dosahuje počet falešně pozitivních výsledků až 6%. Falešná pozitivita obvykle vede k nákladným dalším vyšetřením, vystavuje pacientky další radiaci a může mít za následek dokonce i invazivní procedury včetně biopsie, zbytečných chirurgických zákroků, chemoterapie, nemluvě o smrtících účincích falešné diagnózy.
Propojení lékařů a byznysu
Proč tedy ACS (American Cancer Society) radí ženám nad 40 let, aby si každoročně nechaly udělat mamogram a pokračovaly v této praxi tak dlouho, dokud budou zdravé – navzdory novým pokynům U. S. Preventive Task Force (Speciální americké instituce pro prevenci), které výslovně praví, že ženy kolem čtyřicítky NEMAJÍ podstupovat rutinní mamografické vyšetření?
Motivy ACS k propagaci mamografie nejsou příliš altruistické, neboť tato společnost má mnohonásobné vazby na mamografický průmysl:
- Pět odborníků radiologů za sebou zastávalo funkci presidenta ACS
- ACS běžně propaguje zájmy výrobců mamografických přístrojů a filmů včetně firem Siemens, DuPont, General Electric, Eastman Kodak a Piker
Tyto úzké vazby vysvětlují inzeráty ACS vyzývající ženy, aby si nechaly udělat mamogram. ACS dokonce zachází tak daleko, že v jednom z těchto inzerátů tvrdí, že včasné odhalení rakoviny vede k vyléčení „téměř ve 100% případů“. Ale mamografy přece nebrání vzniku rakoviny, ani ji neléčí – o nic víc než rentgen paže brání zlomenině nebo urychluje hojení zlomené ruky!
Osobně doporučuji vyšetření prsů, ale nikoli mamografické.
Jak zabránit vzniku rakoviny?
Vedle rakoviny kůže je rakovina prsu nejčastějším typem rakoviny postihujícím americké ženy, během života pak onemocní jedna z osmi. Počet případů nekontrolovatelně roste a náklady na léčbu se stávají neúnosnými, jak nedávno konstatoval panel odborníků v časopise The Lancet Oncology (sekce časopisu The Lancet (Skalpel) pro onkologii).
Americká rakovinová společnost sice radí ženám, aby masově podstupovaly mamografické vyšetření, bohužel jim ale neřekne ani slovo o rozličných způsobech, jak vzniku rakoviny prsu zabránit.
Kromě tipů, o nichž již byla řeč minule a které se týkají deodorantů a podprsenek, jsou základními kameny jakéhokoli programu pro prevenci rakoviny, včetně rakoviny prsu, především zdravá strava, pravidelné cvičení a efektivní přístup ke zvládání emočních problémů.
Také další zásady mohou přispět ke snížení rizika vzniku rakoviny prsu:
- Radikální snížení příjmu cukru, včetně fruktózy. Normalizace hladiny insulinu v důsledku snížení příjmu cukru a fruktózy je jedním z nejúčinnějších opatření, jaká můžete podniknout na fyzické úrovni. Bohužel jen velmi málo onkologů v dnešní době tuto informaci předává svým pacientům. Americká rakovinová centra (Cancer Centres of America) jsou jednou z čestných výjimek mezi institucemi, protože jako součást léčebného programu prosazují přísná dietetická opatření. Fruktóza je obzvlášť nebezpečná, výzkumy totiž dokládají, že dokonce urychluje růst rakovinných buněk.
- Optimalizovat hladinu vitaminu D. Ideálně bychom měli mít přes 50 mg/ml, ale je zjištěno, že hladiny kolem 60-80 mg/ml radikálně snižují riziko vzniku rakoviny. Bezpečné slunění je nejefektivnější způsob, jak si zvýšit hladinu vitaminu D. Pokud nemáte možnost pobytu na sluníčku, pak jsou další možností bezpečná solária plus užívání vitaminu D3.
- Udržování tělesné hmotnosti na zdravé úrovni. Tohle se dostaví samo, když začnete zdravě jíst podle svého nutričního typu a cvičit intenzivní cviky na výbušnost a sílu. Zbavit se nadváhy je nezbytné, protože estrogen, hormon produkovaný tukovými tkáněmi, může být spouštěčem vzniku rakoviny.
- Užívejte spoustu vysoce kvalitní omega 3 živočišného původu, například získávané z krillu. Nedostatek omega 3 je častým spoluviníkem vzniku rakoviny.
- Vyhýbejte se alkoholu nebo alespoň omezte pití na jednu skleničku denně (u žen).
- Kojte své děti nejméně půl roku (bez přidávání umělé stravy). Výzkumy ukazují, že kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu.
- Dávejte si pozor na zvýšenou hladinu železa. Po skončení menstruace je to velmi častý jev. Nadbytečné železo je mocný oxidant, zvyšuje množství volných radikálů a zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Takže pokud jste žena v menopause nebo máte rakovinu prsu, nechte si zjistit hladinu feritinu. Feritin je protein, který je nosičem molekul železa a jeho hladina by neměla být vyšší než 80. Pokud máte vyšší hladinu, můžete to jednoduše vyřešit darováním krve.
Přirozenost, ne rakovinový průmysl
Článek dr. Mercoly míří k logickému závěru: předejít rakovině prsu mohou ženy především návratem k tomu, co je pro ně přirozené. To jest ke zdravé dietě, která tělo nepřetěžuje, rozumnému vystavování se slunci, spokojenému životu v rodině s dětmi, které samy kojí, a to pokud možno co nejdéle.
Dnešní doba je postavena právě opačně: ženy jsou mediální propagandou i duchem doby tlačeny do kariérních výkonů, masového užívání hormonální antikoncepce (která podle výzkumů riziko rakoviny prsu zvyšuje rovněž) a odkládání rodiny na neurčitou dobu, „až jednou“ – až budou peníze, kariéra, dokonalý (a neexistující) partner, až si "užijí života"...
Toto je trend, proti kterému by se měly pořádat protestní pochody. Takové pochody by lidskému zdraví pomáhaly.
Pokud se jim posléze povede si děti pořídit (což již vzhledem ke stoupajícímu trendu neplodnosti přestává být samozřejmostí), je pokládáno za normální, pokud se vrátí brzy do práce a dítě zůstaví chůvám, jeslím a dokrmování. Jaký pak div, že jsou nemocné, ony i děti?
Toto je trend, proti kterému by se měly pořádat protestní pochody. Takové pochody by lidskému zdraví pomáhaly. Růžové avonovské šílenství, které sice přináší informace o onemocnění, bohužel však v nerozpletitelném svazku s podporou lékařského průmyslu smrti, který z rakoviny žije, zdraví spíše škodí.