Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Angelina Jolie je po preventivní operaci. Co mají ženy dělat, pokud nechtějí jako ona přijít o prsa a podporovat rakovinný byznys? Vědecké studie říkají: je to překvapivě jednoduché!
Autor: Žertovná koláž Ondřej Höppner

Angelina Jolie je po "preventivní operaci". Co mají ženy dělat, pokud nechtějí jako ona přijít o prsa a podporovat "rakovinný byznys"? Vědecké studie říkají: je to překvapivě jednoduché!

13. 7. 2013

Tisk článku

Redakce Protiproud Léto je tady. Aféra kolem Angeliny Jolie pomalu odezněla. Sama herečka se producíruje po Havaji v tílku bez podprsenky (a bez prsou) a tvrdí, že se cítí "jako každá žena po preventivní operaci".

Cíle bylo dosaženo, sice jen napůl, ale k astronomickým ziskům "továren na strach", které za touto obludnou kampaní stály, to bohatě stačí. Ceny akcií společností typu Myriad Genetics, která si chtěla nechat patentovat lidské geny, patřičně stouply a také výrobci mammografů si mnou ruce. Nic se neděje? 

Právě naopak: Předmět obav významné části ženské populace - rakovina prsu - vesele dál bují. A ti skuteční "zabijáci", kteří mohou rakovinnému bujení "pomoci", leží tiše na pultech našich obchodů. Vypadají nenápadně, někdy i lákavě - a především o nich žádné Angeliny nevytvářejí kampaně, které by v tomto případě nebyly klamavé. Mlčí o nich pochopitelně i mediální mainstream. Musíme o nich informovat tedy alespoň my. A budeme věřit, že si tyto informace nenecháte pro sebe. Právě letní měsíce, i relativní klid, který po "Jolie-hysterii" nastal, jsou ideální dobou k tomu se nad tématem rakoviny prsu zamyslet skutečně vážně.

PP

 

Protiproud již psal o vědeckých výzkumech, z nichž vyplývá, že genetické dědictví, které údajně spouští rakovinu prsu, můžeme podpořit či naopak zabrzdit především výživou. Nyní přinášíme článek amerického autora, jehož knihy figurují na listu nejprodávanějších titulů New York Times - dr. Josepha Mercoly, jehož cíl je jednoduchý: Upozornit na "spouštěče" rakoviny prsu, o nichž běžně neslyšíme. Proč? Inu, vyhnout se jim nestojí tolik peněz, jako zajít na mammograf, či - řečeno Orwellovským slovníkem paní Jolie - "běžnou preventivní operaci". Článek dr. Mercoly o mammografu, jeho rizicích a potenciálních škodlivých účincích na zdraví žen vám přineseme v následujících dnech.

Angelina Jolie

Čtěte také: Otázka nejen pro ženy následující příklad Angeliny Jolie: Musíte onemocnět rakovinou prsu? Zjištění vědců: Genetické předpoklady tvoří jen 3% rizika! 

Dr. Joseph Mercola:

Následující informace budou velmi odlišné od žvástů, které jste doposud slýchali od organizací nominálně bojujících proti rakovině, jako je například Americká společnost pro rakovinu (American Cancer Society – ACS), protože – narozdíl od ACS já nemám žádné finanční vazby na výrobce mamografického zařízení a léků proti rakovině.

Má doporučení pro prevenci rakoviny jsou mnohem prostší, patří k nim i jednoduché životní strategie, které jsou dostupné doslova pro každého.

Vše, co potřebujete, abyste mohli tyto preventivní změny zavést do svého života, jsou jisté informace, a právě ty budete mít, až dočtete tento článek... a přimlouvám se za to, abyste si je neponechali pro sebe, ale podělili se o ně i s ostatními, hlavně pak se ženami, které znáte. 

Používání nesprávných antiperspirantů zvyšuje riziko vzniku rakoviny

Používání antiperspirantu je pro většinu lidí běžnou součástí každodenní hygieny a většina lidí o tom také příliš nepřemýšlí. Ale řeknu vám, proč byste o tom přemýšlet měly: pokud používáte antiperspirant obsahující aluminium, zvyšujete si tím riziko vzniku rakoviny.

Antiperspiranty působí tak, že ucpou, uzavřou a zablokují póry v podpaží, z nichž se uvolňuje pot – přičemž aktivní složkou těchto přípravků je aluminium. Aluminium nejenže úplně zablokuje jednu z cest, jimiž se vaše tělo detoxikuje (uvolňování toxinů potem v podpaží), ale navíc vyvolává další problém – částečky kovu, které nanesete na své tělo sprejem nebo kuličkou se musejí někam podít.

Badatelé stanovili, že průměrná hodnota aluminia obsaženého v tekutině v bradavkách je významně vyšší u žen postižených rakovinou prsu v porovnání se zdravými ženami.

Výzkumy, k nimž patří i studie uveřejněná letos v časopise Journal of Applied Toxicology (Časopis pro aplikovanou toxikologii) ukazují, že aluminium je nejen absorbováno vaším tělem, ale navíc se ukládá v prsní tkáni, je dokonce přítomno i v tekutině obsažené v bradavkách a v mlékovodech. Tato tekutina vypovídá o stavu mikroprostředí ve vašich prsech. Badatelé stanovili, že průměrná hodnota aluminia obsaženého v tekutině v bradavkách je významně vyšší u žen postižených rakovinou prsu v porovnání se zdravými ženami, z čehož zřejmě plyne, že zvýšená hladina aluminia je biomarkerem pro identifikaci žen s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu.

Rakovinotvorné aluminium z antiperspirantu se může ukládat ve vašich prsech

V rámci studie uveřejněné roku 2007 v časopise Journal of Inorganic Biochemistry (Časopis pro anorganickou chemii) výzkumníci testovali vzorky z prsů 17 pacientek s rakovinou prsu, které podstoupily mastektomii. Vnější prsní tkáň žen, které užívaly antiperspiranty, obsahovala aluminium. Koncentrace aluminia v tkáních nejblíže k podpaží byly vyšší než ve středu prsu.

Proč je tento fakt varovný?

Aluminium se za normálních okolností v lidském těle vůbec nevyskytuje, takže je jasné, že kov byl absorbován z antiperspirantů. Uvažujeme-li o tom, kde přicházíme do styku s aluminiem, zjišťujeme, že aluminium se obvykle nachází pouze v antiperspirantech. Pokud snad užíváte prostředek, který je pouze deodorant, není pravděpodobné, že by obsahoval aluminium, ale pozor, může obsahovat jiné chemické látky, které mohou být také závadné.

Studie provedené na zvířatech zřetelně dokládají, že aluminium může vyvolávat vznik rakoviny. Váš oblíbený antiperspirant může být – vedle očkování – největším zdrojem kontaminace vašeho těla tímto jedovatým kovem!

Aluminiové soli tvoří u některých antiperspirantů až 25% objemu, takže užívání antiperspirantů může významně zvýšit množství aluminia absorbovaného vaším tělem. Jak ukazují různé studie, může vaše tělo po jediné aplikaci antiperspirantu vstřebat až 12 promile z celkového množství aluminia obsaženého v daném přípravku.

Možná vám připadá, že to není zase tak moc, ale když uvážíte, že antiperspirant používáte jednou či víckrát denně – každý den, po celý život, dospějete k obrovskému množství aluminia, jemuž je vaše tělo vystaveno – je to jed, který ve vašem těle nemá co dělat a který je toxičtější než rtuť! Aluminiové soli se kromě jiného mohou chovat podobně jako hormon estrogen. Je známo, že chemikálie, které imitují estrogen, rovněž zvyšují riziko vzniku rakoviny. Studie provedené na zvířatech zřetelně dokládají, že aluminium může vyvolávat vznik rakoviny. Váš oblíbený antiperspirant může být – vedle očkování – největším zdrojem kontaminace vašeho těla tímto jedovatým kovem! 

Zacházejte opatrně i s přírodními deodoranty

Na trhu je mnoho značek nechemických deodorantů, které neobsahují aluminium a mnohé z nich představují bezpečnou alternativu. Deodoranty jsou obecně mnohem menší problém než antiperspiranty, protože pouze neutralizují pach potu antiseptickým působením proti bakteriím, aniž by bránily pocení. Právě proto některé deodoranty vůbec aluminium neobsahují, ale stejně musíte být opatrné! Některé přípravky tvrdí, že neobsahují aluminium, ale tím je míněno, že neobsahují některé soli aluminia (chlorohydrát, chlorid, hydroxybromid aluminia nebo aluminium zirkonium) nejčastěji užívané v antiperspirantech a deodorantech.

Takže když si vybíráte přírodní alternativu deodorantu, ujistěte se, že skutečně neobsahuje žádné toxické složky.

Deodoranty v podobě „krystalů“, jež jsou populární přírodní alternativou často užívanou zákaznicemi, které se zajímají o své zdraví a snaží se aluminiu vyhnout, často tvrdí, že aluminium neobsahují, ale některé typy ve skutečnosti obsahují jiné typy sloučenin známých jako alum, nejčastěji draselné (sulfát hlinito-draselný neboli potassium aluminium sulfate).

Milý Beowulfe

Nahoře: Angelina Jolie ve filmu Beowulf (2007)

Draselné nebo amonné alum, to jsou v přírodě se vyskytující minerální soli složené z molekul, které jsou příliš velké, aby mohly být absorbovány pokožkou. Vytvářejí na kůži ochrannou vrstvu, která brání růstu bakterií způsobujících zápach. Tyto deodoranty jsou doporučovány mnoha centry pro léčbu rakoviny, ale i když je to lepší alternativa k většině běžných antiperspirantů a deodorantů, nejsou zcela prosté aluminia.

Navíc jsem vloni objevil dokonce ještě účinnější strategii – vystavování podpaží slunečním paprskům - v podstatě si opálíte podpaží.

Takže když si vybíráte přírodní alternativu deodorantu, ujistěte se, že skutečně neobsahuje žádné toxické složky. Aluminium je pouze jednou z nich – různé výrobky pro osobní hygienu obsahují látky, jimž byste se rozhodně měly vyhnout. Alternativou je také užívání pouze mýdla a vody. Já osobně volím právě tuto alternativu, především ráno po cvičení.

Navíc jsem vloni objevil dokonce ještě účinnější strategii – vystavování podpaží slunečním paprskům - v podstatě si opálíte podpaží. Ultrafialová složka slunečního světla má silný antibakteriální účinek a nejenže sterilizuje vaše podpaží, ale také zvyšuje hladinu vitaminu D ve vašem těle, čímž zlepšuje vaše zdraví.

Způsobují podprsenky rakovinu?

Možná vás to překvapí, ale nošení jistého typu podprsenek není nejlepší pro vaše zdraví. Pokud totiž nosíte některý z nejpopulárnějších typů podprsenek, možná si tak připravujete nějaký potenciálně vážný zdravotní problém. Nebezpečné jsou:

  • Těsné podprsenky

Mnozí fyzikové a výzkumníci se shodují na zjištění, že těsné podprsenky mohou bránit pohybu lymfy, čímž mohou přispívat ke vzniku rakoviny prsu, protože vaše tělo pak není schopno zbavovat se toxinů, jimž jste dennodenně vystaveny. Aluminium z antiperspirantů je jedním z potenciálně nebezpečných toxinů, které se mohou akumulovat v prsní tkáni, pokud je proudění lymfy narušeno. Problémům se stagnací lymfy se můžete vyhnout, pokud nosíte dobře padnoucí podprsenku, takže vám doporučuji zajít do dobrého obchodu, kde vám kvalifikovaní specialisté poradí, jaký typ podprsenky a jakou velikost zvolit.

  • Podprsenky vyztužené dráty

Téměř všechny vyztužené podprsenky jsou vyztuženy kovovými dráty potaženými plastem. Právě kov může z dlouhodobého hlediska znamenat riziko pro vaše zdraví.

Doktor George Goodheart (známý jako „otec kinesiologie“) ve svém článku z roku 1975 s názvem Chinese Lessons for Modern Chiropractors (Čínské poučení pro moderní chiropraktiky) vysvětluje takzvaný „efekt antény“. Zjistil totiž, že připevněním malé kovové kuličky na akupunkturní bod můžete dosáhnout dlouhodobé stimulace daného bodu. Tento objev vedl k vytvoření takzvaných AcuAids (aku-pomůcek) – maličkých magnetů, které po tisících užívají lékaři na celém světě.

Kovový drát může fungovat jako anténa přitahující elektromagnetická pole, což může rovněž zvyšovat riziko vzniku rakoviny prsu. Naštěstí můžete kovovou výztuhu snadno vyjmout a nahradit ji plastovou

Stejně jako tyto malé magnetky však působí jakýkoli kov, který je neustále přiložen na některou z energetických drah, respektive na některé body – může mít tentýž stimulující účinek. V dlouhém časovém úseku může taková neustálá stimulace vyvolat snížení funkce neurolymfatických reflexních bodů nacházejících se pod prsy.

Navíc kovový drát může fungovat jako anténa přitahující elektromagnetická pole, což může rovněž zvyšovat riziko vzniku rakoviny prsu. Naštěstí můžete kovovou výztuhu snadno vyjmout a nahradit ji plastovou, která vám poskytne žádoucí oporu, ale nebude působit jako anténa.

  • Nošení podprsenek obecně...

Existuje několik solidních studií o vlivu nošení podprsenek na vznik rakoviny prsu. Nejpůsobivější je však studie provedená lékařskými antropology Sydney Singerem a Somou Grismaijer – to jsou autoři knihy Dressed to Kill: The Link Between Breast Cancer and Bras (Vražedná elegance – souvislost mezi rakovinou prsu a podprsenkami). Studie, jíž se zúčastnilo přes 4000 žen, dochází k závěru, že ženy, které podprsenky nenosí, mají mnohem menší riziko vzniku rakoviny prsu.

 

Kromě toho také autoři zjistili, že:

  • u žen, které nosí podprsenku 24 hodin denně, je pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu 75% (tři ze čtyř);
  • u žen, které nosí podprsenku více než 12 hodin denně, ale nikoli ve spánku, je riziko 1 : 7;
  • u žen, které nosí podprsenku méně než 12 hodin denně, je riziko 1 : 52;
  • u žen, které podprsenku nosí jen občas nebo vůbec ne, je riziko 1 : 168 

Porovnáním žen, které nosí podprsenky 24 hodin denně s těmi, které je nenosí vůbec, zjistíme, že riziko je stodvacetipětinásobně vyšší. Jak ukazují výsledky této studie, souvislost mezi podprsenkami a rakovinou prsu je asi trojnásobně silnější než mezi kouřením a rakovinou.

Tato studie sice nesledovala další rizikové faktory, které mohly výsledky ovlivnit, ale existují i jiné studie, které tuto těsnou souvislost potvrzují. Například skupina japonských výzkumníků zjistila, že nošení podprsenky nebo podvazkového pásu může snižovat hladinu melatoninu až o 60%. Hormon melatonin úzce souvisí s regulací spánkových cyklů, kromě toho nesčetné studie dokládají jeho protirakovinné působení. 

Stručné shrnutí:

  • Antiperspirant, který používáte, patrně obsahuje aluminium, a toto aluminium vstřebává do vašich prsních tkání, kde může přispívat ke vzniku rakoviny prsu a dalších zdravotních problémů
  • Ženy trpící rakovinou prsu mají vyšší hladinu aluminia v tekutině, která se nachází v bradavkách a v mlékovodech
  • Výzkumy ukazují, že aluminium z antiperspirantů se ukládá v prsní tkáni, studie prováděné na zvířatech pak dokládají, že aluminium může vyvolávat rakovinu
  • K důležitým zásadám prevence rakoviny patří: pečlivá volba přírodní kosmetiky (deodoranty), správné zacházení s podprsenkami, omezení příjmu cukru včetně fruktózy, dostatek vitaminu D (slunění) a dostatek omegy 3 živočišného původu.

Příště se podíváme na to, jak zdraví ženských prsou ovlivňuje mammograf a výživa. 

PP

Doporučujeme

Na začátek stránky