Poslanecká sněmovna, počínaje dneškem, začne ve druhém čtení projednávat návrh zákona o „dětské skupině“. Název jak z encyklopedie Orwelovy novořeči (pamětníci možná vzpomenou na „skupinu sovětských vojsk“), by nás neměl odradit: Jde kupodivu o jednu z méně škodlivých norem mezi těmi momentálně přijímanými. V zásadě bychom mohli přivítat, že jde o jisté zmírnění dosavadní tuhé státní regulace při provozu zařízení, pečujících o děti předškolního věku. „Skupiny“ by měly být malé, flexibilní, s možností existovat téměř kdekoli.
Prolobbovaná „amnézie“
Jde tedy spíše o krok správným směrem. Jenže státní „kleště“ jsou kolem českých předškoláků nadále ztuha sevřené. Ba mohou se novým zákonem sevřít ještě více. Nový zákon totiž „opisuje“ od regulace mateřských škol a podmiňuje přístup do „skupiny“ například povinným očkováním. Co mají dělat děti, které mají individuální očkovací kalendář, či rodiče, kteří ze zásadních principiálních důvodů očkování odmítají? To už soudružku Marksovou - Tominovou, a jak se zdá zatím ani ostatní zákonodárce, nezajímá.
Nepřiměřenost podmínky kompletního očkování potvrzuje situace v sousedním Německu a Rakousku, kde nejsou žádná očkování podmínkou přístupu do mateřské školy, ani do malé dětské skupiny
Rodiče chystají před poslaneckou sněmovnou proti násilnické očkovací politice v návrhu zákona protest. Zda budou úspěšní, je ovšem otázkou. Což přímo souvisí s jinou otázkou – zda bylo „opomenutí“ ze strany Marxova ministerstva paní Tominové pouhým výsledkem obecné byrokratické „zapomnětlivosti“, nebo zda jde o „amnézii“ těžce prolobovanou farmaceutickým velkoprůmyslem. Tipněme si...
Čtěte ZDE: Očkování nepotřebujeme. Horečku ano! Často je rozdílem mezi životem a smrtí. Jak si vybrat to první? A o důležitosti sebedůvěry
Kdo má koho chránit?
Návrh zákona o dětské skupině, který by mohl rodinám pomoci skloubit rodinný a pracovní život, počítá s dostupností služby pouze pro kompletně očkované děti. Autoři tak převzali úpravu, která se vztahuje na mateřské školy. Požadavek není medicínsky odůvodněn a vedl by k vyloučení dětí s individuálním očkovacím kalendářem z dětského kolektivu. Liga lidských práv a sdružení ROZALIO považují plošnou podmínku očkování za nepřiměřenou a diskriminační a poslancům navrhují, aby rozhodnutí o ní ponechali na poskytovateli služby.
MUDr. Jan Vavrečka, Ph.D., který se zabývá ochranou spotřebitele ve sdružení Unicampus, upozorňuje na chybějící odůvodnění medicínské nezbytnosti opatření a toho, koho má vůbec chránit: „Vynucování povinného očkování dítěte jako podmínka jeho začlenění do dětských skupin dosud nebylo medicínsky řádně odůvodněno. Jedná se o ochranu zdraví dítěte neočkovaného, před rizikem očkovaného kolektivu dětí, nebo je považováno za rizikové neočkované dítě pro kolektiv dětí očkovaných? Koho taková opatření vlastně mají chránit na jeho zdraví a proto i jeho právech? Považuji za zcela nepřípustné, aby v důsledku porušení zákona rodičem, bylo sankcionováno samotné dítě na svých vlastních právech, aniž by takový stav někdo odůvodnil skutečně naléhavou medicínskou potřebou.“
Zkušenost od sousedů: Bez problémů
Nejde ovšem jen o zcela neočkované děti, ty tvoří spíše výjimku, ale hlavně o děti s šetrnějším schématem očkování. Pro něj se rozhodují zejména vzdělanější a informovaní rodiče, kterým měly dětské skupiny ulehčit návrat do práce. Nepřiměřenost podmínky kompletního očkování potvrzuje situace v sousedním Německu a Rakousku, kde nejsou žádná očkování podmínkou přístupu do mateřské školy, ani do malé dětské skupiny. Ani z dosavadních zkušeností s neformálními dětskými skupinami v podobě mateřských klubů či univerzitních dětských koutků nejsou poznatky o tom, že by přítomnost nekompletně očkovaných dětí přinášela jakékoliv problémy.
„Podmínka očkování nepřispěje k deklarované ochraně zdraví dětí, ale přesně naopak. Povede k obcházení zákona, falšování zdravotnické dokumentace a ke zkreslení údajů o proočkovanosti. V případě rozšíření některé nemoci tak nebudou k dispozici informace o skutečné proočkovanosti a nebudou moci být přijata vhodná opatření k prevenci nákazy,“ varuje před negativními dopady právní úpravy právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. Liga lidských práv ve spolupráci s ROZALIem proto zpracovaly pro poslance pozměňovací návrh s bližším odůvodněním.
Zdroj.