„Zhruba 70 000 lidí (ve skutečnosti 100 až 120 tisíc, ale zahraniční komentátor pochopitelně vychází z vládních údajů, pozn. PP) se minulou sobotu sešlo na Václavském náměstí v centru Prahy, aby požadovali demisi úřadující české vlády – v reakci na to, co označují za selhání při řešení pokračující energetické krize. Hněv demonstrantů byl také výslovně namířen proti dvěma hlavním západním institucím, k nimž dříve východně orientovaný stát patří, tedy Evropské unii a NATO.
Kdybyste se zeptali premiéra Petra Fialy z ODS, kde je problém, pravděpodobně by odpověděl, že tyto desetitisíce lidí jsou jen nevědomé proruské loutky. Doslova řekl: "Protest na Václavské náměstí svolaly síly, které jsou proruské, mají blízko k extrémním pozicím a jednají proti zájmům České republiky." Poté, co se objevila kritika jeho prohlášení, svůj postoj přesto zopakoval v pondělí po sobotní demonstraci a označil organizátory protestů za "ruskou pátou kolonu".
Hloupá hra ruskou kartou
Někteří komentátoři šli dokonce ještě o krok dále a naznačovali, že demonstranti se prý doslova chtějí znovu připojit k Varšavské smlouvě (která ovšem už neexistuje) a vrátit se do komunistické éry. Vzhledem k tomu, že již nějakou dobu žiji v České republice, mohu všechny ujistit, že tato úvaha je zcela absurdní. Češi obecně chtějí být západní. Chtějí, aby jejich země byla otevřenou a svobodnou společností, na rozdíl od virtuálního žaláře, kterým byla ČSSR.
Vzhledem k tomu, jak je dnes vykreslována historická minulost země, se i ten nejliberálnější Čech nemůže ubránit pocitu zášti vůči Rusku, a dokonce i Rusům samotným. Podle mého názoru to bylo zcela záměrné, protože obrat země na Západ se shodoval téměř současně s protiruskými náladami. Čím více český politický establishment objímal Západ, tím více byli Češi podněcováni k nenávisti k Rusku.
Vzhledem k tomu si myslím, že je velmi nepravděpodobné, že by si tolik lidí našlo čas a demonstrovalo za ruský stát. Naopak to, co ve skutečnosti v sobotu vyhnalo do ulic 70 000 lidí – někteří říkají až 100 000 – souvisí s tím, že životní náklady v zemi enormně vzrostly a stále rostou, reálné mzdy klesají, zatímco vláda je na linii zahraniční politiky, která problémy dál prohlubuje. To vše je naprosto logické a nevyžaduje to žádnou konspirační teorii.
Čeští odboroví předáci ostatně svolali na 8. října demonstraci ke stejným otázkám a na stejném místě jako minulou sobotu. Opravdu pan premiér věří, že Rusko infiltrovalo české dělnické hnutí? Vzhledem k převládajícímu nepřátelství vůči Rusku a Rusům v české společnosti se to zdá mírně řečeno krajně nepravděpodobné.
Čtěte ZDE: Hvězda šokující sobotní demonstrace: Hrůza, kterou nám Fialova vláda připravila, tu vůbec nemusela být. Máme experty a jsme připraveni změnit to během několika týdnů. Rozvrat naší země prostě nesmíme dovolit
Problémy, které děsí
Opět platí, že jediný závěr, který můžeme vyvodit, i když to může znít pro politickou elitu surrealisticky, je, že obavy vznesené občany odrážejí právě ty problémy, které je děsí. Život se stává nedostupným a Češi nechtějí žít život v nouzi a nejistotě jen proto, aby podpořili ukrajinskou vládu. To je čistý pud sebezáchovy a neříká nic o údajných „hodnotách“ nebo „ideálech“.
To, co se stalo v Praze, je jen malou předzvěstí toho, co čeká západní země, pokud budou pokračovat v cestě, kterou nyní jdou. Na to si můžete vsadit. Na celém evropském kontinentu se množí známky sociálních nepokojů kvůli rostoucím životním nákladům, zejména energiím. A to ještě nejsme ani na konci léta.
Pokud 1. září považujeme za začátek podzimu, tak jen o pár dní později v Praze demonstrovalo minimálně 70 000 lidí. A co se stane, až přijdou chladné měsíce a vytápění bude nedostupné? Kolik lidí musí vyjít do ulic, než politici jako premiér Fiala přiznají, že je tu problém a že sociální nepokoje nelze jednoduše svalit na proruské spiknutí?
Již během pandemie COVID-19 jsme viděli, jak málo lidí je ochotno obětovat svůj vlastní zájem – nebo dokonce své pohodlí – pro myšlenku (jakéhosi domnělého) obecného dobra. Koronavirus ukázal, že takové ideály jsou pro mobilizaci západní populace naprosto nadbytečné. Lidé jsou příliš individualističtí a příliš tvrdohlaví a společné dobro zjevně není dostatečně atraktivní.
Opravdu na tomto pozadí někdo věří, že občané členských států EU jsou připraveni uvrhnout se do chudoby pro Vladimíra Zelenského a jeho vládu? Velmi nepravděpodobně. Evropa bude letos čelit velmi obtížnému a velmi chladnému období, pokud bude zachován současný postoj zahraniční politiky.
Nejprve v Praze, pak v Paříži, Londýně, Berlíně, Madridu a tak dále.
Zdroj.