Horké chvíle si v neděli prožil řecký ministr obrany Nikos Panagiotopoulos. Při inspekční cestě mezi řeckými vojenskými základnami na ostrovech Panagia, Farmakonisi a Agathonisi na vrtulník NH-90 Chinook, který jej přepravoval, zaútočily turecké stíhačky F-16. Pokus o napadení vojenského transportního vrtulníku se odehrál v řeckém vzdušném prostoru v neděli po půl jedenácté dopoledne ihned po startu ze základny Oinousses. Podle řeckého serveru ethnos.gr, vrtulník, na jehož palubě byli kromě ministra i náčelník generálního štábu řecké armády Konstantinos Floros a 2 další generálové, zachránil včasný přílet řeckých stíhaček, které zahnaly turecké vzdušné piráty.
Během včerejšího odpoledne provedly podle řeckého serveru pronews.gr turecké stíhačky ještě 4 další „cvičné útoky“ na řecké ostrovy. Turecko se snaží testovat reakce řecké obrany. Řecko ale současně ale provádí letecký průzkum námořních i pozemních opatření proti další vlně invaze migrantů, kterou turecký prezident Recep Erdogan plánuje po skončení řádění koronaviru.
Státní terorismus
Včerejší útok na vrtulník s ministrem na palubě, který byl řádně ohlášen jako státní let, jenž podle mezinárodního leteckého práva požívá naprosté nedotknutelnosti a přednosti, dokládá, že drzost turecké armády každým dnem roste. Podle mezinárodního práva je včerejší incident považován za akt státního terorismu. A nejvyšší představitelé NATO i EU mlčí. Opět vidíme, že ani jedna z těchto organizací není žádnou zárukou míru ani bezpečí. Řecka, které je členem NATO i EU, se i přes opakované žádosti o pomoc vyslané vládou v Athénách nikdo účinně nezastal.
Vojenské jednotky různých zemí NATO se zcela zbytečně promenují v pobaltských zemích, kde se žádné incidenty neodehrávají. Ruské letectvo sice hlídkuje na hranicích s Estonskem, Litvou a Lotyšskem, ale z posledních let není hlášen jediný případ narušení jejich vzdušného prostoru. Přesto tam zcela zbytečně zalétají i české Gripeny. Ze zemí EU nabídlo Řecku pro případ ostrého napadení vojenskou pomoc pouze neutrální Rakousko.
Ve válce s „důležitým partnerem“
EU jako celek vůči tureckým agresivním útokům na členské státy Řecko a Kypr uplatňuje pštrosí politiku. Před všemi zprávami o tureckých vojenských akcích proti dvěma členským zemím vedení EU strká hlavu do písku. V Evropském parlamentu jsem dvakrát navrhoval, aby EU proti Turecku zavedla ekonomické sankce. Odpovědí mi v obou případech bylo sdělení bývalého předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junkcera i současné předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové, že „Turecko je pro EU důležitý obchodní partner.“
To je ovšem také Rusko, které do Evropy dodává většinu zemního plynu a ropy. Přesto vůči němu EU vyhlásila nesmyslné sankce za to, že přijalo do státního svazku Ruské federace oblast Krymu, jejíž obyvatelé si odtržení od Ukrajiny a přechod k Rusku odhlasovali v referendu. Nikoho jiného od rozpadu SSSR současné Rusko vojensky nenapadlo.
Čtěte ZDE: Turecko-řecká válka na spadnutí: Osmanská taktika spálené země. Staleté olivovníky podřezány. Jako za henleinovců. Příprava migrantské invaze. Použije Erdogan biologickou zbraň? EU i NATO jen škodí
Útok sniperů
Také minulý týden provedli turečtí vojáci 2 útoky do řecké pohraniční oblasti Evros. Při tom čtvrtečním odpoledním se turecký střelec pokusil zabít příslušníky německé pohraniční policie, kteří na místě působí v rámci mise unijní agentury FRONTEX. Při druhém nočním útoku stříleli ze dvou policejních člunů na řecké hlídky turečtí vojáci. Oba útoky se podařilo odrazit bez ztrát na životech na evropské straně.
Střelbu proti německé hlídce působící pod hlavičkou EU potvrdilo německému webu t-online.de ústředí FRONTEXu ve Varšavě. O útok na řecké pohraničníky informoval řecký web pronews.gr, který má na místě své zpravodaje. Podle řeckého webu turecká armáda ze země na Řeky napřed vystřelila světlice, aby ostřelovači na člunech na své cíle lépe viděli.
Řízená invaze
Do oblasti Evros se v únoru turecké úřady pokusily zorganizovat invazi migrantů. Turecká armáda a policie k hranicím svezly více než 140 tisíc migrantů, které násilím snažily protlačit do EU. Během téměř měsíc trvajících střetů se řeckým pohraničníkům, policistům a vojákům, kterým pomáhali i civilisté, podařilo hranici ubránit.
Po propuknutí epidemie COVID-19 v táboře migrantů je Turci od hranic odvezli. Turecký prezident Recep Erdogan však vzkázal, že po opadnutí pandemie se migranti vrátí. Řekové proto na hranici udržují stále desítky tisíc vojáků a policistů. Jako symbol podpory vyslaly na řecko-turecké hranice, které jsou vnější hranicí EU, své pohraničníky i další členské země EU. Střelbou na řecké i německé hlídky nám turecká armáda ukazuje, že si dovolí cokoliv. Protože dobře ví, že za to nebude následovat patřičná odveta.
Pštrosí politika
Pokud by např. na estonsko-ruské hranici vystřelil byť jednou jediný ruský voják směrem k estonské hlídce – natož k zahraniční posile, tak by bylo ihned svoláno mimořádné zasedání Evropské rady a Evropského parlamentu, aby na Rusko byly uvaleny další sankce. Ještě před tím by proběhlo vyhošťování velvyslanců a zbavování ruského majetku.
Turecká armáda opakovaně již několik let útočí na Řecko a Kypr, což jsou dlouholetí členové EU, a nejvyšší orgány pouze vyslovují „znepokojení“. Sám jsem v Evropském parlamentu dvakrát navrhoval sankce proti Turecku. V případě turecké agrese do kurdské oblasti Rojava na severu Sýrie a při turecké námořní blokádě Kypru. Probruselská většina socialistů, lidovců a RENEW oba návrhy odmítla.
Proti návrhům ekonomických sankcí hlasovali všichni němečtí europoslanci kromě zástupců AfD.
Zdroj.