Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Pomník apokalypsy: Strašidelný mrakodrap Titanik jako varování před dobou ledovou? Naše dočasné totalitní dominanty. Jsou autoři popletové? Další chlouba pro Prahu. Skok do hlubin z ekologického žalu

Pomník apokalypsy: Strašidelný mrakodrap "Titanik" jako varování před dobou ledovou? Naše dočasné totalitní dominanty. Jsou autoři popletové? Další chlouba pro Prahu. Skok do hlubin z ekologického žalu

27. 9. 2019

Tisk článku

Vítězslav Kremlík komentuje pomatenou snahu o výstavbu pomníku současné módní ideologie v Praze a napadá ho - pokud tedy bude stát - jedno z možných využití

Známý umělec David Černý pro firmu Trigema navrhl na Nových Butovicích u stanice metra 135 m vysokou budovu ve tvaru vraku lodi zamrzlé v ledu.

Autory možná inspiroval článek „Zelené lodě bláznů na chladném severu pravidelně zastavuje záhadná tvrdá bílá hmota“. Počátkem září další loď uvízla v artickém ledu. Na palubě byl tým filmařů natáčejících dokument o změnách klimatu a tajícím arktickém ledovém příkrovu. Všech 16 „bojovníků proti klimatickým změnám“ bylo za problematických meteorologických podmínek evakuováno do bezpečí helikoptérou.

Pomník doby 

Oznámení projektu provázelo video, ve kterém sledujeme animaci hrozeb globálního OCHLAZOVÁNÍ. Dokonce s titulky jako „apokalypsa“. Jak teploty klesají, ledovců přibývá a hladiny oceánů klesají. Až loď uvízne. Na konci animace oceán zcela mizí a vynořují se Nové Butovice. Takže buď se autoři odvážně postavili proti oteplovacímu alarmismu. Nebo to celé popletli, protože klimatu rozumějí asi jako koza petrželi.

Postavit nám tu mrakodrap je zajímavá idea, nicméně je tu pár námitek.

Vystavět za několik miliard novou dominantu hlavního města, která je poplatná dobově módnímu tématu, to se zatím nikdy neosvědčilo. Víme, jak pomníky končí, když se změní režim. Stalinův pomník na Letné byl odstraněn. Pomník maršála Radeckého také musel zmizet. A socha Koněva nyní asi také bude odejita. Co se stane se 135 m vysokým mrakodrapem, až se režim zase změní?

Pomník apokalypsy

Má-li budova pomníkem ekologického uvažování, pak projekt selhává na celé čáře. Je to docela velký (135m) symbol pozérského pokrytectví. „Vidíme architekturu, která neguje vše podstatné, z čeho autoři vycházeli“, říká architekt Jiří Pavlíček. Budova totiž není nijak ekologická. Je to „naprosto vyprázdněné gesto, které bude stát obrovské množství šedé energie a naopak jen dále prohloubí klimatické změny“.

U tak velké budovy roztomilá zahrádka na střeše k titulu „ekologická budova“ vážně nestačí. Budova by především neměla přispívat k efektu městského tepelného ostrova. Navržené povrchy ale mají ke koncepci „zeleného města“ na míle daleko. Doporučil bych raději autorům inspirovat se designem centrály ČSOB na metru Radlická. Nebo najmout architekta Stefano Boeriho, jehož budovy v každém patře mají tolik zahrad, že připomínají vertikální prales (Urban Forestry). Nebo co okouknout projekt zahradami obalené radnice ve vietnamském městě Bac Ninh od návrhářského studia Vo Trong Ghia.

A nakonec je tu námitka etická. Apokalyptické filmy a příběhy jsou odjakživa trhák. Ale je opravdu zodpovědné přilévat oleje do ohně a podporovat apokalyptické depresivní nálady veřejnosti? Možná by si autoři více uvědomili svůj podíl viny, kdyby všichni sebevrazi, kteří si sáhnou na život kvůli ekologickému žalu, skákali rovnou odsud - z nejvyššího patra pomníku apokalypsy. Mohlo by tam být speciální skokanské prkno, jako v bazénu.

Nazval bych to třeba skok Davida Černého...

Zdroj.

Doporučujeme

Na začátek stránky