ČT chce v rámci nové „zábavné“ soutěže diváky naučit rozeznávat fake news. Naše veřejnoprávní televize chce divákům rozšířit dovednosti v oblasti mediální gramotnosti a slovy ředitele Petra Dvořáka „pomoci ukazovat principy, jak rozlišit od sebe takzvané fake news a jak hledat v uvozovkách pravdu“. Těmi uvozovkami to pan ředitel trefil na hlavičku. Na ČT opravdu nezřídka vidíme pravdu jen v uvozovkách. Doufejme, že nám „experti“ rozeberou americkou volební noc toho času na ČT nebo nezpochybnitelné referování o zbraních hromadného ničení Saddáma Husajna coby záminku války proti Iráku.
Tvůrci by se mohli zaměřit na vlastní publicistickou i zpravodajskou tvorbu. Výrazně by tak ušetřili. Kolik materiálu by se dalo najít v archivu zpravodajské ČT24! Třeba když v hlavních zpravodajských Událostech (!) tendenčně sestřihla autentickou nahrávku ze srpna 1968 a ponechala, že státní hranici republiky překročila pouze vojska Sovětského svazu (v originále jsou ještě vojska Německé demokratické republiky, Polské, Maďarské a Bulharské lidové republiky).
Materiálů jsou v archivech ČT kvanta, vybírat mohou tvůrci namátkou
Nebo když ve Zprávičkách dětského Déčka (!) prakticky jednostranně informovali o žáčcích v Izraelem okupované Palestině, kterým Trumpovy USA škrtly většinu dotací a ty se teď nemají z čeho učit. Případně když bez jakékoli kontroverze v několika vstupech zvali na v Praze pořádaný sraz Jehovistů, jako by se jednalo o zahrádkáře, sběratele známek nebo chovatele pejsků.
Kvanta materiálu pak lze nalézt v publicistických pořadech, zejména v takzvané velké čtyřce: Newsroomu ČT24 pana Rosího, 168 hodinách paní Fridrichové, Reportérech pana Wollnera a Otázkách či Focusu pana Moravce. I když musíme férově přiznat, že spíše než typickými příklady fake news jsou tyto pořady protkány žádoucí systémovou propagandou a správnými a uvědomělými postoji.
Ale zpátky k chystanému zábavnému pořadu „To se ví“, v němž dle samotné ČT budou odkrývat falešné zprávy mezi pravdivými dva soutěžní týmy, jejichž stálými kapitány budou Aleš Háma a Halina Pawlowská. „Pořad by měl v první řadě bavit, myslíme ale i na to, aby divákům rozšířil dovednosti v oblasti mediální gramotnosti,“ přeje si kreativní producentka Lucie Kapounová, jež je pod novinkou podepsána. Spolu s ní budou na pořadu pracovat studenti politologie z Masarykovy univerzity v Brně.
Čtěte ZDE: Antikonspirační weby: Nástroj k záchraně prolhaných médií a jejich prebend? Sekta zvaná Hlavní proud. Spílání těm, kteří s nimi nedrží. Totální selhání "elitních" novinářů
A co nějakého „odborníka“ na slovo vzatého? Janda, Kundra či nějaký Elfík?
Hm. Nechtělo by to nějaké velké jméno? Co nějací skutečně věhlasní dešifrátoři fake news, hledači ruských trollů a Putinových agentů? Třeba prodejný kousek Jakub Janda z Evropských hodnot? Nebo v posledních měsících objevení František Vrábel, jehož program zvládne vyhledat i tu nejmenší dezinformaci a válcuje (co se zdrojů týká) i Google, nebo Jakub Kalenský, bývalý zástupce v týmu šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou a Hujer, který vypovídal o fake news v Kongresu USA, kde po něm chtěli šest stran - jak se sám pochlubil, sesmolil jich patnáct! Co Ondřej Kundra, který rád jezdí po školách a Skautských institutech? Případně co vrchní udavač a samozvaný elf Bohumil Kartouz?
Ředitel televize Petr Dvořák k pořadu v rámci chystané podzimní programové skladby uvedl: „Ten formát by měl našim divákům pomoci v dnešní době množství informací, vlastně pomoci nacházet nebo ukazovat principy, jak rozlišit od sebe ty falešné zprávy – takzvané fake news - a jak vlastně hledat v uvozovkách pravdu. Jakým způsobem se nenechat oklamat různými způsoby právě poskytování informací. Snažíme se to dělat zábavnou formou...“
Ta pravda v uvozovkách z úst pana ředitele Dvořáka je myslím všeříkající. Protože v uvozovkách pravdu se nám nemalé kvantum lidí z ČT snaží do hlavy naprat horem spodem.
Zdroj.