Včera proběhla v Praze na Malostranském náměstí jedna malá, ale pěkná, „demoška“. Srotila se tu ta obvyklá, provařená, petičně-demonstrační parta. Tentokrát v režii spolku Milion chvilek pro demokracii.
Akce se konala pod názvem „Demonstrace proti vyhazování České televize do povětří“ a šlo v ní v zásadě o jednoho člověka. O hudebníka, publicistu a bývalého prominentního člena ODS Petra Štěpánka. Ten je znám jako dlouholetý a nesmlouvavý kritik České televize obecně a její publicistiky zvláště. A takového člověka nominovali páni poslanci, patrně v zatmění mysli, do Rady ČT! Kozla zahradníkem! To nesmíme dopustit, burcovali svolavatelé.
Neziskovka
Kdo jsou vlastně tihle „Chvilkaři“? Spolek (Milion Chvilek, z. s., Dvouletky 2627/15, Praha 10 - Strašnice, IČ: 06760538) byl založen a registrován 31. ledna tohoto roku. Jeho předsedou je Mikuláš Minář, student filosofie a bohemistiky na FF UK v Praze. Zabývá se filosofickými úvahami o lidských právech a migraci, jak je uvedeno na serveru Encyklopedie migrace.
Dále jsou členy představenstva Benjamin Roll a Martin Vrba. Cílem téhle neziskovky, který autoři a signatáři nijak neskrývají, je dosáhnout rezignace Andreje Babiše na funkci premiéra České republiky a ovlivňovat politickou situaci v zemi tím „správným“ směrem.
Jsou k tomu vcelku dobře vybaveni, přinejmenším finančně. Podle zdroje vybrali jeho členové (za prvních 33 dní provozu) ze svého transparentního účtu pěkných 700.000,- Kč. Takže nouzí netrpí. Mezi jejich sponzory se nacházejí lidé, napojení na TOP09, ODS, neziskovku AIESEC a podporovatelé Jiřího Drahoše. Obzvlášť pikantním přispěvatelem na Chvilky pro demokracii je feudál (nebo přinejmenším šlechtic starého rodu) Johannes Lobkowicz…
Osobou svého předsedy, Mikuláše Mináře, je spolek propojen s další neziskovkou - Encyklopedie migrace. Pan Minář pro ně píše filosofické úvahy o lidských právech a migraci, jak je uvedeno zde. I tenhle spolek je finančně za vodou. Z příspěvků za rok 2017, podle výroční zprávy, namátkou: Norské fondy 99.200 Kč, Ocenění od Karlovy Univerzity 50.000 Kč, Friedrich Ebert Stiftung 118.500 Kč…
Čtěte ZDE: Sedm miliard každý rok pro jednu utajenou politickou stranu: Kavčí hory. Nejvíce platí nejchudší. Zrušme ČT, nebo ji poctivě napojme na státní rozpočet. Dobré téma pro blížící se volby. Kdo se ho odváží zvednout?
Na Babiše páky
Když jsme si tedy ujasnili, o koho jde, pojďme k vlastní „demošce“. Akce se zúčastnilo okolo 200 osob. Tedy, přišli jen ti skalní. Kromě bojovných výzev na podobných akcích obvyklých, tu zazněla (a to přímo z úst na místě přítomného předsedy Syndikátu novinářů) silná kritika serveru Parlamentní listy. Co je ale nejdůležitější - z celkového vyznění projevů bylo zřejmé, že se (nejmenovaní) chystají vyvíjet nátlak na poslance, aby nehlasovali pro Štěpánkou nominaci.
Na akci byly k vidění transparenty s nápisy vyzývajícími k podpoře České televize: „ČT nedáme“, „ČT nepatří do rukou politiků“, „Nezávislá média: základ demokracie“, „ČT fašistům nedáme“. A jako bonus a třešnička na vrchu dortu - demonstranty přišel svou osobní přítomností podpořit i poslanec Miroslav Kalousek.
Člověk by nad tím mávl rukou. Dvě sta křiklounů v milionové Praze! V metropoli, kde jsou humanitní fakulty a jejich zradikalizovaní studenti s nadbytkem volného času. A kde konec konců najdeme i (zatím jediná) kasárna pohotovostních oddílů Antify, pro lepší krytí označovaná jako „Klinika“…. Slabota! V podstatě krach. Kdyby…
Kdyby se hned následujícího dne nezačaly dít věci. Premier Babiš se z ničehonic rozohnil na běžné schůzi poslanců ANO. Řekl jim, že volbu Petra Štěpánka považuje za nesmysl. Že o jeho výběru nevěděl. A že vůbec nechápe, jak se mohl stát nominantem. Zejména pak nominantem jeho hnutí ANO. Jak praví tiskové zprávy. Jinými slovy – seřval je a vyčistil jim žaludky.
Tento vývoj vzbuzuje dvě velice znepokojivé otázky. Kdo to má v České republice takovou moc, že dokáže ovlivňovat premiéra země? Ta „Chvilková“ parta dobře placených nýmandů to asi nebude. Ta jen splnila, a to skutečně minimalisticky, svou úlohu PR akce pro veřejnost. Aby se neřeklo.
Druhá, stejně závažná otázka je, komu slouží Česká televize, že pro obranu jejího statu quo neváhá nasadit nejsilnější kalibr, přímý tlak na premiéra země? Tlak brutální a nevybíravý, jak vyplývá z jeho bleskové a podrážděné reakce.
A z úvah nad oběma předchozími otázkami se pak, tak nějak sama, vynoří otázka třetí. Nejzávažnější. Stále si ještě myslíte, že „Lid je zdrojem veškeré státní moci…“ jak praví bod1) článku 2 naší Ústavy? Jako ten náš lid?
Petr Štěpánek dnes stáhl svůj souhlas s nominací.