Formuje se vláda, probíhají nejrůznější hry a vše se točí kolem jediné otázky: Vstoupit do vlády nebo nikoliv? To je něco, k čemu se vyjadřuje snad každý představitel každé strany a každý komentátor. Ale když se podíváme na ta všechny stanoviska pořádně, nacházíte v tom všem jeden jediný postoj – postoj naprosté bezradnosti. Případně postoj bezradnosti v kombinaci s vysmátostí – jsem poslanec, běží mi plat, strana dostává státní příspěvek, není tedy důvod něco uspěchat.
Obávám se, že to není problém charakteru jedinců, ale příznak něčeho obecnějšího – zmizení politických stran v nedávném významu toho slova. Vlastně jedinou zbývající stranou skutečně politickou je SPD. Všechno ostatní jsou jen stroje na čerpání peněz daňových poplatníků.
Místo práce stačí dojem
Tomia Okamuru a jeho lidi poslali voliči do parlamentu s jasným zadáním – prosadit co nejšířeji pojatý ústavní zákon o referendu a zastavit expanzi islámu v českých zemích, dokud je čas. Okamura a jeho lidé se chovají tak, aby to prosadili. Jednoznačně a racionálně. Prostě dělají svou práci.
Podívejme se ale proti tomu na ODS. S čím poslali voliči do parlamentu druhou nejsilnější stranu? Přece s tím, že její předseda je celkem slušný člověk a že nosí vkusný oblek. Jenže co z toho vyplývá? Co se má prosazovat? Nikdo neví. Neví to ani předseda ani první místopředsedkyně.
Kdyby tím klíčovým bodem bylo zrušení EET, mohl dát Fiala Babišovi jasné ultimátum. Podpoříme vaší vládu, když zrušíte EET. Nebo ji podpoříme částečně, když zrušíte další fáze. Jenže nic takového nezaznělo. Tak rušení byrokracie? Které předpisy, které úřady, jak rychle? Co z toho je tak klíčové, aby to stálo za účast v Babišově vládě? ODS sama neví, bylo to jen takové heslo na plakátech. Tak elektronizace státní správy? Šla by ODS do vlády pod podmínkou, že Babiš všem rozdá elektronické podpisy? A můžeme pokračovat. A rychle se ukazuje, že ODS fakticky nemá žádný program. Neví, za co by se měla prát. Má jen schopnost vyvolávat určitý dojem.
Čtěte ZDE: Naše (staro)nová ekonomická politika: Nejprve zadusit, potom dotovat. Kdo je majitelem této země? Havlovská versus klausovská cesta. Neziskovky se pasou. Budeme jen kolečkem v korporátním stroji?
Čím déle, tím hůře
Když ne ODS, tak co ostatní. Co chtějí Piráti? Šli by do vlády pod podmínkou zrušení autorských práv? Ne, protože sami nevědí, jestli to chtějí. Tak co jiného chtějí? Méně byrokracie. O kolik řádek by se muselo zkrátit daňové přiznání, aby kvůli tomu šli do vlády? Chtějí, abychom je na ně pustili. Na koho? To neví ani sám Bartoš. Šli by Lidovci do vlády výměnou za výpověď Istambulské dohody? Stejné prázdno.
A můžeme pokračovat. A vidíme, že parlament sestávají z lidí, kteří vlastně nedokážou konkrétní říct, proč tam byli posláni. Kromě toho, že dobře vypadají a dokážou zručně sypat nezávazné fráze o čemkoliv. Odborník na fráze o nutnosti reformovat evropskou unii se může hádat s odborníkem na fráze o skvělosti Evropské unie. Ta hádka nebude mít nejmenší vliv na to, co Evropská komise mezitím prosadí.
Kdyby se našla jedna taková strana, mohli bychom to pokládat za poruchu. Ale když jsou takové skoro všechny, pak je na výměnu zralý celý politický systém. A pořád platí, co jsem napsal před víc než pěti lety. Čím déle se bude výměna politického systému odkládat, tím bude bolestivější a tím je větší riziko vzniku nějaké děsivé totalitní despocie.
Zdroj.