Váleční stratégové ve Washingtonu plánují další krok ve své protiruské ofenzivě. Po zadrhnutí ukrajinského tažení na východ a jeho faktickém zamražení dohodami v Minsku potřebují nutně vytvořit v oblasti nové ohnisko napětí. Podle řady vojenských odborníků se stále více začíná zrak amerických plánovačů války v Evropě stáčet směrem ke Kaliningradu a Podněstří.
Boj o Podněstří
Do Kaliningradu, vklíněného mezi Polsko a Pobaltské země, přesunulo už proto Rusko své taktické rakety a část pobaltské flotily. V Podněstří, ležícím mezi Ukrajinou a Moldavskem, má Ruská federace k dispozici pouze část jednotek 14. armády, která při krátkém vojenském konfliktu s Moldávií v roce 1992 podpořila podněsterské ozbrojené síly. Více jak 60 procent z půlmilionu obyvatel Podněsterské republiky tvoří Rusové a Ukrajinci, kteří nechtějí mít nic společného ani s pučistickým Kyjevem ani s Moldávií či Rumunskem, jež se v poslední době v regionu pro americké zájmy také velmi silně angažuje.
Podněstří může být rozbuškou, která zapálí požár války v celém regionu. Mlčení Západu, které provokace Kyjeva a Moldavska proti Podněstří provází, je zlověstné
Zvyšují se obavy, že právě zde by mohl v nejbližší době začít konflikt, který by otevřel další frontu v americkém východním tažení. Že se taková akce připravuje, ukazuje i březnová návštěva rumunského prezidenta Klause Wernera Iohannise v Kyjevě. Ukrajinský prezident Petro Porošenko se při té příležitosti na společné tiskové konferenci s rumunským prezidentem vyslovil pro „reintegraci“ Podněstří do Moldávie. Podle Porošenkových slov se Ukrajina a Rumunsko dohodly na koordinaci akcí týkajících se Podněstří, aby "napomohly rozmrazení konfliktu a umožnily suverénní a nezávislé Moldávii obnovit její územní celistvost a reintegrovat podněsterský region. Není těžké si domyslet, co měl asi Porošenko na mysli, když mluvil o „rozmrazení konfliktu" a „reintegraci“ Podněstří. Donbas s desítkami tisíc mrtvých by o tom mohl vyprávět.
Čtěte ZDE: Poker o všechno: Moskva zvyšuje sázky. Obama provokuje, ale ustupuje. Putin couvat nechce a nebude. Kterými městy pojedou vítězné tanky?
Čtěte ZDE: Ukrajina na kraji hospodářského kolapsu: Pravý sektor chce novou krvavou revoluci. Kolomojský připraven táhnout na Kyjev. Zákaz televize Euro News. Boje u Mariupolu
První zranění na hranici
První kroky Ukrajiny k „rozmrazení konfliktu“ jsme mohli sledovat už na začátku dubna, kdy ukrajinská strana narušila klid na hranicích a snažila se vyprovokovat konflikt. Incident z 1. dubna v jehož důsledku byl těžce zraněn podněsterský občan, nebyl aprílovým žertíkem. Zjevně šlo o test před rozsáhlejšími provokacemi.
Dalším příznakem vyostřující se situace jsou také poslední kroky Moldavska a Ukrajiny směřující k hospodářské blokádě Podněstří. Po „aprílovém incidentu“ Kyjev zablokoval pohyb zboží přes hraniční přechody Kučurgany a Platonovo, čímž zbavil hlavní město Podněstří Tiraspol důležitých finančních příjmů. Podle některých odhadů činí ztráty více než 20 milionů dolarů, což v podmínkách katastrofální ekonomické situace v regionu bude vážnou ranou především pro důchodce a státní zaměstnance. Současně moldavské státní orgány začaly hromadně zahajovat trestní řízení proti podnikatelům, kteří dovážejí zboží mimo moldavské clo. Obviňují je z nezákonné podnikatelské činnosti a pašování.
Tyto události vyvolaly samozřejmě i reakci ze strany vlády v Tiraspolu v podobě prohlášení Ministerstva zahraničí Podněsterské republiky, které pohrozilo, že Podněstří může přerušit všechny kontakty s moldavskou stranou. To samozřejmě nezůstalo bez povšimnutí v Kyjevě. Politický představitel Ukrajiny Andrej Veselovskij v médiích obvinil Podněstří z pašování cigaret a alkoholických nápojů.
Čtěte ZDE: Šéf „stínové CIA“: Konflikt v Evropě vznikne. Amerika už má na Ukrajině svou armádu. Římské impérium náš vzor. Rozděl a panuj. Hlavní cíl - vrazit klín mezi Německo a Rusko. Konvoj byl test
Čtěte ZDE: Nesvatá aliance nenávisti: Hitler – Polsko – Amerika. Proč má být Rusko zničeno? Svět se přepóloval. Bolševici se přestěhovali do Washingtonu. Lavrov: „Promiňte, že jsme obklíčeni“
Otvírání nové fronty
Napětí v čtyřúhelníku Kyjev – Kišiněv – Bukurešť – Tiraspol tak nadále roste. Moskva, která má v Podněstří vojenské základny, samozřejmě ví, že jde především o to, vtáhnout ji do nového konfliktu, když ten na území Donbasu - soudě podle "nezájmu" Západních médií - pomalu vyhasíná. Jenže ani na východě Ukrajiny nebude zřejmě dlouho klid. Jak se shoduje většina komentátorů, jde spíše o přestávku na dozbrojení Ukrajinské armády, která chystá v nejbližších týdnech rozsáhlou ofenzivu.
Jak prohlásil tento týden ruský bezpečnostní analytik Leonid Rešetnikov: „Kyjev potřebuje jedině válku. V čele země jsou lidé s antiruskou ideologií, kteří nejsou podřízeni jen Washingtonu, ale doslova pracují v zájmu válkychtivých sil, které se skrývají za vládou USA.“
Politolog Valerij Pjakin o situaci ve světě a na Ukrajině
USA budou o Donbas bojovat
Rešetnikov je přesvědčen, že kyjevská junta proto nepřipustí federalizaci Ukrajiny. „Kyjev nepotřebuje federalizovanou Ukrajinu, protože by to bylo obtížně kontrolované území. Na něm by nebylo možné rozmístit vojenské základny. Z Luhanska nebo Charkova taktické rakety doletí do Zauralska, kde se nacházejí naše nejdůležitější síly jaderného programu. A se stoprocentní jistotou mohou zasáhnout balistické rakety umístěné v šachtách nebo na mobilních prostředcích ve vzletové fázi dráhy. Nyní pro ně tyto oblasti nejsou dostupné ani z Polska, ani z Turecka, ani z jihovýchodní Asie. To je hlavní cíl. Proto budou USA bojovat za Donbas až do posledního Ukrajince.“
Hlavním strategickým cílem USA a sil za nimi stojícími je pouze "jednotná Ukrajina" pod jejich plnou kontrolou a to kvůli boji s Ruskem. Zisky z ložisek břidlicového plynu nebo orná půda jsou pro tyto skupiny už jen příjemný bonus. Situace podle Rešetnikova není ještě rozhodnuta ani ve střední části Ukrajiny. „Mnozí nyní tváří v tvář obnovujícímu se ukrajinskému nacismu prostě ztichli. Ale lidé, kteří chápou, že Ukrajina a Rusko jsou pevně svázány, ještě neřekli poslední slovo. Ani v Oděse, ani v Charkově, ani v Záporoží a ani v Černigově. To není mlčení navždy. A víko tohoto kotle se opět nevyhnutelně zvedne.“
Již blízká budoucnost ukáže, zda má ruský bezpečnostní analytik pravdu. Jedno je však jisté již dnes: Právě Podněstří může být rozbuškou, která zapálí požár války v celém regionu. Mlčení Západu, které provokace Kyjeva a Moldavska proti Podněstří provází, je zlověstné.