Řítíme se plnou parou nejen ke krásnému novému roku, ale i ke světu, který si tyto huxleyovské přívlastky rovněž zaslouží. Tato banální pravda je již většině samostatně uvažujících lidí poměrně známá. Přesto však je důležité pečlivě zkoumat, jak každý další kousek zapadá do „skládačky“, jejíž obrysy se před námi nikoli právě pomalu vynořují.
Jedním z nich je i „nevinná“ informace, která v posledních prosincových dnech oběhla svět: Google koupil v pořadí již sedmou společnost, zabývající se robotickými technologiemi – Boston Dynamics – firmu, která v těsné spolupráci s americkou armádou, či jí financována, vyvíjí chodící a běhající roboty.
O co jde?
Prozatím má nově „zakoupená“ společnost „v katalogu“ „Velkého Psa“ (Big Dog), čtyřnohého robota rozměrů menší muly, který zvládá chůzi v terénu i šplhání do kopců, či „Geparda“ (Cheetah), který je se svými čtyřiceti šesti kilometry za hodinu nejrychlejším robotem na světě vůbec.
Společnost Boston Dynamics se dále chlubí například strojem, který pomocí „mikrodrápků“ dokáže šplhat po zdech, robotem, který dokáže skákat devět metrů do vzduchu, či jiným, humanoidním robotem, který dokáže šplhat pomocí rukou a nohou a používat nástroje. Podle svých webových stránek spolupracuje společnost s americkou armádou, námořnictvem a agenturou DARPA (Department of Defense Advanced Research Projects Agency – Agentura pro projekty pokročilého výzkumu).
Úsměvný nápad
Nabízí se samozřejmá otázka – k čemu vlastně Google takovou společnost, potažmo produkty jejího výzkumu a vývoje, vlastně potřebuje?
Čtěte také: Už je to tady: Velký Bratr nepotřebuje ani Google k tomu, aby nás sledoval
Sama společnost o nové akvizici mlčí jako zařezaná. Nápad mainstreamových médií, že roboty bude používat pro „zlepšení výrobních kapacit v továrnách“ je mírně řečeno úsměvný. Jen o něco málo méně pravděpodobná je hypotéza, že Google chce prostě „dohnat a předehnat (internetový obchod) Amazon“, který nedávno ohlásil, že bude k doručování některých zásilek používat bezpilotní letouny. Bombardování ale prý zatím neplánuje.
Materiál k ovládnutí světa
Tato pozoruhodná akvizice činí z oblíbeného internetového vyhledavače rovněž dodavatele vojenské technologie pro vládu Spojených států – alespoň prozatím, neboť Google prohlásil, že závazky, týkající se vojenských cílů, hodlá dodržet (anglický text na toto téma k nalezení např. zde).
To je dosti znepokojivé samo o sobě. Google sice urputně popírá jakákoli obvinění z vědomé spolupráce s NSA na špehování vlastních i cizích občanů, na něž upozornil Edward Snowden, ale touto transakcí se přimyká ještě úžeji k vládním a vojenským kruhům, s nimiž beztak úzce spolupracuje. Je příliš troufalé předpokládat, že se touto cestou blíží k dokonalejšímu propojení svých nekonečných zásob osobních dat s vládní mocí?
V takovém případě – který je vysoce pravděpodobný – je téměř lhostejné, zda Google hodlá roboty využít v duchu béčkové sci-fi jako armádu „droidů“, kteří mu poslouží k ovládnutí světové populace, jak spekulují některé servery, či zda jde zcela jednoduše o to koupit společnost, která umí psát dokonalý software řídící senzory, jak prohlásil americký komentátor Kevin O’Leary, což by Googlu „pouze“ vylepšilo „oči“ a dále to podpořilo jeho práci na pomůckách, integrovatelných do lidského těla, jejichž první vlaštovkou jsou podle všeho tzv. google-brýle.
Čtěte také: Společnost Google jako jeden z předních přisluhovačů Velkého Bratra: Naše děti by již měly mít čipy v hlavách. Co s tím můžeme dělat?
Společnost nového typu
Jak komentuje například britský deník Guardian, společnost Google se nemusí zabývat pohyby na burze, akcionářskými bitvami, ani účetními závěrkami – má velmi centralizovanou hierarchickou strukturu, v níž hrají hlavní roli její zakladatelé, Larry Page a Sergej Brin. Google je společnost jako žádná jiná, společnost „nového typu“ – a vzhledem ke geniálnímu napření sil do nových technologií má možnost – a nejspíš i ambici – brzy se stát největším koncernem na světě. Koncernem, který chce do našich životů zasahovat unikátně „uživatelsky příjemným“, ale naprosto zásadním způsobem.
V projektech, jakými jsou například „auto, které se řídí samo“, dokázal Google, co umí – projekt byl dlouho považován za nereálný, ale dnes se již ve Spojených státech testuje na běžných silnicích.
Jenže ono auto se neřídí samo. Řídí je počítačový program, vyvinutý Googlem.
Zkrátka, jak to pěkně ve svém příspěvku na Twitteru shrnul americký ředitel komediální stanice „Adult Swim“:
„Hádanka: která společnost, jejíž moto je „nebudeme zlí“ právě koupila firmu, vyvíjející vojenské robotické technologie?“
Neboli, jak konstatuje server Naturalnews.com: „Asi už nám je všem jasné, že Google trochu přerostl rámec pouhého internetového vyhledavače.“
Na Protiproudu budeme růst tohoto moderního Leviathana v roce 2014 pozorně sledovat. Vlastně – ono to ve skutečnosti bude přesně naopak.
Doporučujeme
Matej Gavlák přináší informace o vroucí tradiční katolické víře jednoho z největších spisovatelů 20. století,... více čtěte zde
Radomír Malý se zamýšlí nad zvolením Donalda Trumpa z katolického pohledu a upozorňuje, že i navzdory jeho... více čtěte zde