Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Dnes je svatého Štěpána: Nepodvolil se světské moci. Stál za svou pravdou až do krvavého konce. První zavražděný po Kristu. Odstraněný papež Benedikt XVI: Semeno mučednické Církve. Počátek civilizace, jejíž kamenování právě žijeme

Dnes je svatého Štěpána: Nepodvolil se světské moci. Stál za svou pravdou až do krvavého konce. První zavražděný po Kristu. Odstraněný papež Benedikt XVI: Semeno mučednické Církve. Počátek civilizace, jejíž kamenování právě žijeme

26. 12. 2022

Tisk článku

Ivan Poledník připomíná původ a smysl dnešního svátku svatého Štěpána, jenž má v souvislostech s bojem za záchranu naší civilizace stále aktuálnější význam, a přináší slova "popraveného" papeže Benedikta XVI. nedlouho před tím, než ho vatikánská zednářská lóže nahradila marxistou Bergogliem

Za minulého režimu (ten současný k tomu spěje stejně rychle) uváděl kalendář místo svátku sv. Štěpána "druhý svátek vánoční". Proč, k čemu, z jakého důvodu? Nic. Pokus vymazat sv. Štěpána z paměti a z historie ale nevyšel. Po převratu se svatý Štěpán do kalendáře vrátil. Ani podruhé se jej nepodařilo zavraždit. 

Brzy přijde třetí pokus - a nejen pokud jde o Štěpána. V některých západních zemích (které zdejší revoluční "liberální legie zničení" bleskově napodobují) se již i Vánoce přejmenovávají na "Zimní svátky". Je tedy velmi důležité připomínat si, kdo sv. Štěpán byl - a proč jeho svátek připadá hned na den následující po Hodu Božím.

Byl totiž první z Kristových učedníků, kterého židé po ukřižování Spasitele popravili. Byl ukamenován za hradbami Jeruzaléma asi kolem roku 35. A aby toho nebylo málo, jeho popravě souhlasně přihlížel mladík, který se měl brzy stát nejoddanějším Kristovým bojovníkem, jenž nesl evangelium mezi národy světa.

pp

Mučedník s tváří Anděla

Pocházel pravděpodobně z helénských Židů. Stal se mužem pevné víry a apoštolové na něm pozorovali působení Ducha svatého. Proto když se rozhodli vybrat sedm mužů, kteří by jim pomáhali v péči o chudé a opuštěné vdovy, kázat, křtít a rozdávat eucharistii, byl jako první vybrán Štěpán. Jejich jáhenské ustanovení provázela modlitba apoštolů a vkládání rukou.

Evangelista Lukáš o něm napsal toto svědectví: »Štěpán, plný milosti a síly, dělal mezi lidem veliké divy a znamení. Ale tu zasáhli někteří z tak zvané synagogy propuštěnců s lidmi z Kyrény, Alexandrie, Kilikia a Asie a začali se přít se Štěpánem. Nemohli však obstát před jeho moudrostí a Duchem, který z něho mluvil. Navedli tedy některé lidi, aby vypovídali: "Slyšeli jsme ho, jak mluví rouhavé řeči proti Mojžíšovi a proti Bohu."

Tím rozbouřili lid, starší a učitele Zákona. Ti ho pak přepadli a násilím ho přivedli do velerady. Přivedli také křivé svědky a ti vypovídali: "Tenhle člověk neustále vede řeči proti chrámu a proti Zákonu. Tak jsme ho slyšeli, že říkal: 'Ježíš Nazaretský rozboří tento chrám a změní ustanovení, která máme od Mojžíše.'" Všichni, kdo seděli ve veleradě, upřeně se na něho podívali a viděli, že se jeho tvář podobá tváři anděla.« (Sk 6,8-15)

Lukáš uvádí Štěpánovo kázání pronesené k veleradě, když velekněz dal Štěpánovi slovo. Ten začal o historii národa od Abraháma přes Mojžíše, po Šalomounem vystavěný chrám a pak citoval začátek 66 kap. Izaijáše. Zde přešel v hovoru k výtkám, nazval je tvrdošíjnými, s neobřezaným srdcem i ušima, odporujícími Duchu svatému jako jejich otcové. Připomenul, jak zabíjeli proroky, kteří předpověděli příchod Spravedlivého, kterého oni nyní skutečně zradili a zavraždili.

pp

Čtěte ZDE: Příběh svatého Štěpána pokračuje dodnes: Ne každý zavražděný křesťan je mučedník. Proč Betlém a kříž patří k sobě. Věrní v hledáčku tajných služeb. Přichází nová doba mučednická?

Vidím nebesa otevřená a Syna člověka po Boží pravici

Poté co jim vytkl, že Zákon sice přijali, ale nezachovávali, se Židé rozzuřili a byli rozhodnuti ho usmrtit. Štěpán pohlédl k nebi a v Boží slávě uviděl Ježíše po Boží pravici, proto zvolal: "Vidím nebesa otevřená a Syna člověka po Boží pravici." (Sk 7,56).

To, že se postavil za Mesiáše, jehož ukřižování si vyžádali, a svědčil, že Ježíš je po Boží pravici, a tím vyměnil svou roli obžalovaného za svědka těžkých vin žalobců, bylo pro veleradu neúnosné.

Štěpánovou zbraní, kterou všude vítězil, byla Láska, čerpaná z Krista a k němu. S ní získával jako jáhen duše pro pravdu a rozdával almužny. Tuto Lásku nemohli farizeové a zákonici porazit pro její spojení s Duchem svatým. A tak vyzkoušeli prostředky jako proti Ježíši: lež, pomluvu, křivé svědectví, kamenování. Když tito Ježíšovi nepřátelé, odmítající Boží lásku zuřili proti Štěpánovi, toho láska k nim neopouštěla. Zatímco se do něj trefovali kameny, klesl na kolena a hlasitě se za ně modlil: "Pane nepřičítej jim tento hřích." A po těch slovech skonal. (Sk 7,60)

Pane nepřičítej jim tento hřích

K jeho ukamenování došlo za hradbami, protože rozsudek smrti se nesměl provádět uvnitř města. Významnou postavou při tomto výkonu byl mladý Šavel, u jehož nohou svědkové odložili své pláště. Později se z něj stal sv. Pavel, apoštol národů.

V tradovaném místě mučednické smrti sv. Štěpána a objevení jeho hrobu, dala císařovna Eudoxie v V. století postavit kostel, jehož zbytky byly objeveny při vykopávkách r. 1882. Štěpánovy ostatky údajně našel v r. 417 kněz Lucián po trojím vidění ve snu a pak byly přeneseny do chrámu v Jeruzalémě. Odtud se části ostatků dostaly do Konstantinopole a v roce 560 do římské baziliky sv. Vavřince za hradbami. Zde je zmiňováno legendární vyprávění, že se Vavřinec pohnul ke straně, aby byly k němu uloženy Štěpánovy ostatky. Další jejich části se dostaly do Asie, Afriky, Evropy. S šířením jeho úcty vznikalo i mnoho vyobrazení a uměleckých děl. Kolem 14. století začal být zobrazován ve společnosti dalších dvou jáhnů mučedníků, a to sv. Vavřince a sv. Vincence ze Zaragozy.

pp

Čtěte ZDE: Naděje v nejisté době: Půjdeme do nebe! Je jenom jedna pravda, jedna dokonalá nauka. V čem jsou jiné cesty pomýlené? Požitky světské a duchovní. Základním principem je spravedlnost. Život bez konce

S pocitem stále plným úžasu a zaplaveni světlem, jež vychází z Betlémské jeskyně, kde se Maria, Josef a pastýři klaněli našemu Spasiteli, slavíme dnes svátek svatého jáhna Štěpána, prvního křesťanského mučedníka. Jeho příklad nám pomáhá proniknout hlouběji do tajemství Vánoc a dosvědčuje podivuhodnou velikost narození onoho Dítěte, ve kterém se zjevuje milost Boží, přinášející spásu všem lidem (srov. Tit 2,11).

Ten, který leží v jeslích, je totiž Synem Božím, který se stal člověkem a který po nás žádá, abychom odvážně dosvědčovali jeho evangelium, jako to učinil svatý Štěpán, jenž naplněn Duchem svatým, neváhal dát život z lásky ke svému Pánu. Stejně jako jeho Mistr umírá, a přitom odpouští svým pronásledovatelům a dává nám pochopit, jak vstup Syna Božího do světa dává počátek nové civilizaci, civilizaci lásky, která neustupuje před zlem a násilím a bourá bariéry mezi lidmi tím, že z nich činí bratry velké rodiny dětí Božích.

Papež Benedikt XVI: Sv Štěpán je semenem klíčícího života Církve

Štěpán je také prvním jáhnem církve, který se stal služebníkem chudých z lásky ke Kristu, postupně vstupuje do plného souladu s Ním a následuje ho až k nejvyššímu sebedarování. Svědectví Štěpána a křesťanských mučedníků ukazuje našim často roztržitým a dezorientovaným současníkům do Koho vkládat svou důvěru, aby měl život smysl. Mučedník je totiž ten, který umírá s jistotou, že je milován Bohem, ničemu nedává přednost před láskou ke Kristu a ví, že zvolil to nejlepší.

Úplně se připodobnil Kristu, takže si je vědom, že je semenem klíčícího života a otevírá ve světě stezky pokoje a naděje. Církev, která nám dnes představuje jako vzor svatého jáhna Štěpána, nám také ukazuje, že přívětivost a láska vůči chudým je jednou z privilegovaných cest, jak žít evangelium a věrohodně lidem dosvědčovat království Boží, které přichází.

Svátek svatého Štěpána nám připomíná také mnoho věřících, kteří jsou v různých částech světa podrobeni zkouškám a soužením pro svou víru. Svěřme je nebeské ochraně, podpořme je modlitbou, nikdy neztrácejme své křesťanské povolání a ustavičně stavme do středu našeho života Ježíše Krista, kterého v těchto dnech kontemplujeme v jednoduchosti a pokoře jeslí.

Vzývejme proto přímluvu Panny Marie, Matky Vykupitele a Královny Mučedníků modlitbou Angelus.

pp



Tagy článku

Doporučujeme

Petr a Pavel: Poselství a příklad svatých apoštolů zní již tisíce let. Současnost nás vrací do posledních dnů mravně zpustlého Říma. Papež jako Nero? Mravní zásady vadí Zlému stejně jako tehdy. Odpověď? Pevně stát za Kristem!

Petr a Pavel: Poselství a příklad svatých apoštolů zní již tisíce let. Současnost nás...

Satanův dým nad Vatikánem houstne: Vigano exkomunikován zednářským papežem! Výzva nepodvoleného proti satanským globalistickým elitám: Je to morální a liturgická rakovina. Svatá bitva proti ďáblovi bude vítězná!

Satanův dým nad Vatikánem houstne: Vigano exkomunikován zednářským papežem! Výzva nepodvoleného...

Na začátek stránky